Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Media

Tomasz Pištek z nagrodš studentów dziennikarstwa

Tomasz Pištek
tv.rp.pl
Tomasz Pištek, autor ksišżki "Macierewicz i jego tajemnice", otrzymał nagrodę ProwokaTOR w corocznym plebiscycie studentów dziennikarstwa MediaTory.

Mediatory to plebiscyt studentów z polskich uczelni, na których dziennikarstwo funkcjonuje jako odrębny kierunek. Do głosowania uprawnionych jest ponad 10 tys. osób. W tym roku odbyła się już 11. edycja plebiscytu. Jego organizatorami sš Stowarzyszenie MediaTory oraz Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Tomasz Pištek swoje wyróżnienie otrzymał za "za publikację ksišżki ujawniajšcej koneksje ministra Antoniego Macierewicza z rosyjskimi służbami i domniemanym szefem tamtejszej mafii. Za dotarcie do nieznanych wczeœniej dokumentów i danych. Za tytanicznš pracę dziennikarskš i szeroko zakrojone œledztwo, odsłaniajšce kontrowersyjne fakty z życia czołowego polityka", jak czytamy w uzasadnieniu.

Pištek w swojej ksišżce opisał m.in. rzekome powišzania szefa MON z Robertem Luœniš, b. współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa, oraz - jak podawał wydawca - z "gangsterem-finansistš Siemionem Mogilewiczem, współpracujšcym z sowieckim/rosyjskim wywiadem wojskowym GRU, jak również z samym Władimirem Putinem". W tej sprawie zawiadomienia do prokuratury złożył jeszcze w czerwcu minister Macierewicz.

W listopadzie w Ministerstwie Obrony Narodowej przygotowano raport, który ma wskazywać na główne manipulacje i nieprawdziwe informacje zawarte w ksišżce Tomasza Pištka. Raport przygotowali dyrektor Wojskowego Biura Historycznego Sławomir Cenckiewicz oraz szef gabinetu politycznego MON Dominik Smyrgała. Jak podkreœlajš autorzy, raport opisuje główne nieprawdziwe wštki i merytoryczne błędy zawarte w ksišżce. Ma też zostać przygotowana wersja raportu m.in. dla zagranicznych dziennikarzy.

Zdaniem autorów raportu "skala manipulacji, braków metodologicznych oraz niekompetencji" dziennikarza jest tak duża, że można postawić tezę o "œwiadomie dezinformacyjnym charakterze publikacji"

W pozostałych kategoriach triumfowali:

  • Grzegorz Kwolek z RMF FM (TORpeda za informacje o powodach zerwania negocjacji w sprawie zakupu œmigłowców caracal)
  • Maciej Czarnecki za ksišżkę "Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym" (ObserwaTOR za "obiektywny reportaż obalajšcy mit o norweskim państwie idealnym")
  • Robert Mazurek, były dziennikarz "Rzeczpospolitej" (NawigaTOR za poranne wywiady w RMF FM)
  • Ewa Żarska z Polsat News (ReformaTOR za reportaż "Mała prosiła, żeby jej nie zabijać")
  • Krzysztof Stanowski z portalu Weszło.com (InicjaTOR za akcję charytatywnš na Twitterze #DobroWraca)
  • Przemysław Babiarz i Włodzimierz Szaranowicz (AkumulaTOR za "przepełnione dużymi emocjami relacje z tegorocznych mistrzostw œwiata w lekkoatletyce" i "rozgrzewanie w Polakach ducha sportu i zdrowej rywalizacji"
  • Wojciech Bojanowski z TVN (DetonaTOR za reportaż "Œmierć w komisariacie" o okolicznoœciach œmierci Igora Stachowiaka na komisariacie we Wrocławiu)

Już dwa tygodnie temu poinformowano, że w kategorii AuTORytet wyróżnienie otrzyma Ewa Ewart z TVN24 - dziennikarka, reporterka, producentka i autorka filmów dokumentalnych.

W kategorii TORpeda jednš z nominowanych była Izabela Kacprzak, dziennikarka "Rzeczpospolitej", za "czujne monitorowanie polskiej sceny politycznej i szereg publikacji, w których wyprzedziła konkurencję", a także za "odsłanianie nieprawidłowoœci panujšcych w rzšdzie i spółkach skarbu państwa".

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL