Media

Paweł Kukiz nie chce amerykańskich wojsk w Polsce? "Nasz Dziennik": Atak hakerów

screen z naszdziennik.pl
"Paweł Kukiz wystosował list do prezydenta RP Andrzeja Dudy. Przewodniczący Kukiz'15 zwraca się do głowy państwa ws. wycofania wojsk amerykańskich z Polski" - artykuł z takim wstępem znajdował się w czwartek na portalu naszdziennik.pl. Redakcje przekonuje, że to hakerski atak. Ugrupowanie Kukiz'15 zapowiadało złożenie doniesienia do prokuratury, ale prawdopodobnie z tego kroku zrezygnuje.

Artykuł na naszdziennik.pl został opublikowany ok. godz. 3.00 w nocy. Jego tytuł brzmiał "Paweł Kukiz apeluje do prezydenta o wycofanie wojsk amerykańskich z Polski". W treści znalazła się informacja, że podpisy w tej sprawie mają zbierać przedstawiciele m.in. Nowoczesnej i Platformy Obywatelskiej. Obok tekstu znajdował się zaś dopisek "publikacja sponsorowana".

Pod artykułem znajdował się zrzut ekranowy z rzekomym wpisem Pawła Kukiza z Facebooka, zawierający zdjęcie rzekomego pisma do prezydenta. "My, polscy patrioci, wyrażamy swoje obawy i sprzeciw wobec wprowadzenia i rozlokowania wojsk USA na terytorium naszej Ojczyzny" - miał pisać Kukiz do Andrzeja Dudy.

Internauci pytali polityków Kukiz'15, czy rzeczywiście takie pismo powstało, gdyż rzekome pismo nie znajdowało się na prawdziwym profilu Pawła Kukiza. Przedstawiciele partii stanowczo odcięli się od takich doniesień. Posłanka Agnieszka Ścigaj zapowiedziała złożenie doniesienia do prokuratury w sprawie "fałszerstwa podpisu i pieczątki oraz kłamstwa Naszego Dziennika". Ścigaj nie była jedyna.

Artykuł został usunięty ze strony "Naszego Dziennika", a po godz. 13.00 opublikowane zostało oświadczenie. "Oświadczamy, że w dniu 7 września 2017 r. nad ranem portal internetowy naszdziennik.pl był obiektem ataku hakerskiego. Niezidentyfikowane osoby w sposób nielegalny złamały zabezpieczenia portalu i w sposób nielegalny zamieściły fałszywą treść, zawierającą rzekome oświadczenie posła Pawła Kukiza, przewodniczącego Klubu Poselskiego Kukiz’15" - napisał redaktor naczelny gazety i zarząd wydawcy.

Przy oświadczeniu "Nasz Dziennik" zaznaczył, że "podejmie wszelkie niezbędne kroki prawne w celu ustalenia sprawców ataku hakerskiego i pociągnięcia ich do odpowiedzialności prawnej".

Marek Jakubiak: Bierzemy oświadczenie za dobrą monetę

Marek Jakubiak, dopytywany w czwartek, czy w związku z oświadczeniem redakcji kierownictwo klubu nadal zamierza zawiadomić prokuraturę w tej sprawie, odparł, że Kukiz'15 bierze oświadczenie "za dobrą monetę".

Dodał, że jeżeli redakcja zawiadomi prokuraturę o tym, że padła ofiarą ataku hakerskiego, to Kukiz'15 odstąpi od złożenia zawiadomienia ws. publikacji nieprawdziwej wypowiedzi Pawła Kukiza. - Jeszcze to doniesienie nie poszło do prokuratury. Czekamy na rozwój - zaznaczył.

W opinii Jakubiaka, jeżeli potwierdzi się, że "Nasz Dziennik" opublikował fałszywą wypowiedzieć Pawła Kukiza w wyniku włamania na swoją witrynę internetową, to będzie oznaczać, że do doszło do dwóch przestępstw. - Jedno to jest zhakowanie, a drugie to podrobienie - wyjaśnił.

- Jeżeli sytuacja jest taka, że ofiarą jest tu i Kukiz'15 i Nasz Dziennik, to powinniśmy złożyć wspólnie takie zawiadomienie - ocenił poseł. Jak dodał, w tej prawie "czeka na kontakt z "Naszym Dziennikiem".

Źródło: rp.pl/ PAP

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL