Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Media

Paweł Kukiz nie chce amerykańskich wojsk w Polsce? "Nasz Dziennik": Atak hakerów

screen z naszdziennik.pl
"Paweł Kukiz wystosował list do prezydenta RP Andrzeja Dudy. Przewodniczšcy Kukiz'15 zwraca się do głowy państwa ws. wycofania wojsk amerykańskich z Polski" - artykuł z takim wstępem znajdował się w czwartek na portalu naszdziennik.pl. Redakcje przekonuje, że to hakerski atak. Ugrupowanie Kukiz'15 zapowiadało złożenie doniesienia do prokuratury, ale prawdopodobnie z tego kroku zrezygnuje.

Artykuł na naszdziennik.pl został opublikowany ok. godz. 3.00 w nocy. Jego tytuł brzmiał "Paweł Kukiz apeluje do prezydenta o wycofanie wojsk amerykańskich z Polski". W treœci znalazła się informacja, że podpisy w tej sprawie majš zbierać przedstawiciele m.in. Nowoczesnej i Platformy Obywatelskiej. Obok tekstu znajdował się zaœ dopisek "publikacja sponsorowana".

Pod artykułem znajdował się zrzut ekranowy z rzekomym wpisem Pawła Kukiza z Facebooka, zawierajšcy zdjęcie rzekomego pisma do prezydenta. "My, polscy patrioci, wyrażamy swoje obawy i sprzeciw wobec wprowadzenia i rozlokowania wojsk USA na terytorium naszej Ojczyzny" - miał pisać Kukiz do Andrzeja Dudy.

Internauci pytali polityków Kukiz'15, czy rzeczywiœcie takie pismo powstało, gdyż rzekome pismo nie znajdowało się na prawdziwym profilu Pawła Kukiza. Przedstawiciele partii stanowczo odcięli się od takich doniesień. Posłanka Agnieszka Œcigaj zapowiedziała złożenie doniesienia do prokuratury w sprawie "fałszerstwa podpisu i pieczštki oraz kłamstwa Naszego Dziennika". Œcigaj nie była jedyna.

Artykuł został usunięty ze strony "Naszego Dziennika", a po godz. 13.00 opublikowane zostało oœwiadczenie. "Oœwiadczamy, że w dniu 7 wrzeœnia 2017 r. nad ranem portal internetowy naszdziennik.pl był obiektem ataku hakerskiego. Niezidentyfikowane osoby w sposób nielegalny złamały zabezpieczenia portalu i w sposób nielegalny zamieœciły fałszywš treœć, zawierajšcš rzekome oœwiadczenie posła Pawła Kukiza, przewodniczšcego Klubu Poselskiego Kukiz’15" - napisał redaktor naczelny gazety i zarzšd wydawcy.

Przy oœwiadczeniu "Nasz Dziennik" zaznaczył, że "podejmie wszelkie niezbędne kroki prawne w celu ustalenia sprawców ataku hakerskiego i pocišgnięcia ich do odpowiedzialnoœci prawnej".

Marek Jakubiak: Bierzemy oœwiadczenie za dobrš monetę

Marek Jakubiak, dopytywany w czwartek, czy w zwišzku z oœwiadczeniem redakcji kierownictwo klubu nadal zamierza zawiadomić prokuraturę w tej sprawie, odparł, że Kukiz'15 bierze oœwiadczenie "za dobrš monetę".

Dodał, że jeżeli redakcja zawiadomi prokuraturę o tym, że padła ofiarš ataku hakerskiego, to Kukiz'15 odstšpi od złożenia zawiadomienia ws. publikacji nieprawdziwej wypowiedzi Pawła Kukiza. - Jeszcze to doniesienie nie poszło do prokuratury. Czekamy na rozwój - zaznaczył.

W opinii Jakubiaka, jeżeli potwierdzi się, że "Nasz Dziennik" opublikował fałszywš wypowiedzieć Pawła Kukiza w wyniku włamania na swojš witrynę internetowš, to będzie oznaczać, że do doszło do dwóch przestępstw. - Jedno to jest zhakowanie, a drugie to podrobienie - wyjaœnił.

- Jeżeli sytuacja jest taka, że ofiarš jest tu i Kukiz'15 i Nasz Dziennik, to powinniœmy złożyć wspólnie takie zawiadomienie - ocenił poseł. Jak dodał, w tej prawie "czeka na kontakt z "Naszym Dziennikiem".

ródło: rp.pl/PAP

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL