13 województw bez dostępu do TVP. Kurski zawiadomi ABW

Telewizja Polska podała, że od soboty odbiorcy naziemnej telewizji cyfrowej w trzynastu województwach nie mają dostępu do kanałów TVP. Jacek Kurski, prezes TVP zawiadomił Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, chce poinformować też Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego - podaje portal Wirtualnemedia.pl.

Aktualizacja: 18.12.2016 18:33 Publikacja: 18.12.2016 17:29

13 województw bez dostępu do TVP. Kurski zawiadomi ABW

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

O problemach w odbiorze sygnału naziemnego TVP poinformowała na Twitterze szefowa "Wiadomości" Marzena Paczuska:

Informację potwierdzają też przedstawiciele TVP Info - podaje portal Wirtualnemedia.pl

Utrudnienia mają dotyczyć w sumie 13 województw. Oprócz lubelskiego i dolnośląskiego to także województwa pomorskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, lubuskie, opolskie, śląskie, świętokrzyskie, małopolskie i podkarpackie.

Jak wirtualnemedia.pl dowiedziały się od prezesa TVP Jacka Kurskiego, o sprawie zostało już poinformowane Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Kurski zapowiedział, że chce też poinformować Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Więcej na wirtualnemedia.pl

- Zakłócenia w emisji TVP, które miały miejsce w sobotę i niedzielę były spowodowane tzw. błędami synchronizacji. Dotyczyły znikomego procenta populacji kraju - powiedział PAP Jarosław Niechcielski z firmy EmiTel, która jest operatorem naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej.

Niechcielski przyznał, że w sobotę po południu doszło do krótkich kilkuminutowych zakłóceń w prawidłowych emisjach spowodowane błędami synchronizacji. - Te przerwy miały miejsce wczoraj, a także dzisiaj - wskazał. - Były to kilkuminutowe przerwy, ale nie powodowały one przerw emisji programów, a jedynie ich zakłócenia na krawędzi zasięgów obiektów nadających sygnał MUX3. Awaria nas całkowicie zaskoczyła, ale dotyczyła ona znikomego procenta populacji kraju - zaznaczył. Dodał, że zakłóceń nie było w momencie, gdy premier Beata Szydło wygłaszała w sobotę orędzie.

Firma EmiTel poinformowała w komunikacie, że w dniach 17 i 18 grudnia 2016 r. na 11 spośród 137 obiektów nadających sygnał MUX3, nastąpiły krótkie kilkuminutowe zakłócenia w prawidłowych emisjach spowodowane błędami synchronizacji. Zakłócenia wystąpiły jedynie na granicach tzw. stref SFN i dotyczyły niewielkiego procenta populacji. "Obecnie trwają intensywne prace nad eliminacją zakłóceń" - podkreślono.

W komunikacie podano, że zakłócenia MUX3 miały miejsce na następujących obiektach: RTCN Opole/Chrzelice, RTCN Wrocław/Ślęża, RTON Tarnów, TON Łanięta, RTCN Częstochowa/Wręczyca, RTON Leżajsk, RTCN Dęblin/Ryki, TON Tarnobrzeg, RTCN Przysucha, RTON Kłodzko, RTCN Lublin/Piaski.

W TVP w niedzielę wieczorem powtórzono sobotnie wystąpienie premier Beaty Szydło. W sobotę, gdy było ono nadawane w telewizji, doszło do zakłóceń.

O problemach w odbiorze sygnału naziemnego TVP poinformowała na Twitterze szefowa "Wiadomości" Marzena Paczuska:

Informację potwierdzają też przedstawiciele TVP Info - podaje portal Wirtualnemedia.pl

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kraj
Ćwiek-Świdecka: Nauczyciele pytają MEN, po co ta cała hucpa z prekonsultacjami?
Kraj
Sadurska straciła kolejną pracę. Przez dwie dekady była na urlopie
Kraj
Mariusz Kamiński przed komisją ds. afery wizowej. Ujawnia szczegóły operacji CBA
Kraj
Śląskie samorządy poważnie wzięły się do walki ze smogiem
Kraj
Afera GetBack. Co wiemy po sześciu latach śledztwa?