Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Media i internet

Rodzime startupy w centrum uwagi

Premier Beata Szydło i kanclerz Angela Merkel oficjalnie otworzyły targi Hannover Messe.
PAP/EPA
Dzięki innowacjom Polska chce wejœć do gospodarczej œwiatowej ligi mistrzów - zapowiedzieli przedstawiciele polskiego rzšdu na targach przemysłowych w Hanowerze.

- Smart means Poland" to hasło przewodnie tegorocznych, największych na œwiecie targów przemysłowych. To pokazuje, że "inteligentne" technologie majš - wedle planów rzšdu - stać się wizytówkš polskiej gospodarki. - Nie chcemy być już tylko montowniš dla największych koncernów, ale chcemy zdobywać międzynarodowe rynki - podkreœlał Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju, podczas pierwszego dnia Hannover Messe.

Polskie targi w Hanowerze

Tegoroczna edycja hanowerskich targów to największa impreza z udziałem polskich firm. W targach, które potrwajš do końca tygodnia, udział bierze około 200 rodzimych przedsiębiorstw z nowatorskimi technologiami i produktami, a także oœrodków naukowych. W poniedziałek premier Beata Szydło i kanclerz Angela Merkel oficjalnie otworzyły targi. Polska, jako oficjalny partner tego wydarzenia, była w centrum uwagi. To znaczšce wydarzenie, bo w poprzednich dwóch latach współgospodarzami były USA i Chiny.

- Wchodzšc na te targi wchodzimy do gospodarczej ligi mistrzów. Do tej pory nie zawsze kojarzyliœmy się na œwiecie z nowymi technologiami, cyfryzacjš i robotykš. Teraz zmieniamy ten obraz. Wierzę, że te targi to właœnie taki punkt zwrotny - podkreœla wicepremier Morawiecki.

Na targach pojawiło się m.in. 20 polskich startupów, które majš perspektywy międzynarodowej ekspansji. Wœród nich były m.in. XTPL, spółka technologiczna, rozwijajšca chronionš patentem technologię druku ultracienkich linii przewodzšcych, HussarTech, młoda, innowacyjna firma zajmujšca się komercyjnym zastosowaniem hybrydowego materiału o właœciwoœciach bakteriobójczych, grzybobójczych i antywirusowych, a także Billon Group - startup, który stworzył pierwszy na œwiecie system pienišdza elektronicznego, umożliwiajšcy obrót walutami zgodnie z obowišzujšcymi regulacjami, bez ograniczeń czasu i miejsca. Ale obecne były ró?nież m.in. spółki EuroLoop i Hyper Poland, które pracujš nad technologiš ultra szybkiego transportu pasażerów w specjalnych kapsułach, czy ZenCard, platformę do tworzenia przez sprzedawców programów rabatowo-lojalnoœciowych, w którš zainwestował PKO BP. - Prezentujemy potencjał naszej gospodarki i najlepsze pomysły oraz projekty naszych przedsiębiorców - mówi premier Beata Szydło. Startupy liczš na inwestorów i nowe rynki zbytu.

- Oferujemy unikalne rozwišzanie - napęd falowy, który może być wykorzystywany do pojazdów wodnych, alternatywa dla napędu œrubowego - tłumaczy Przemysław Szecówka, starszy inżynier w startupie NOA.

Spółka wdraża już to rozwišzanie w ramach unijnego projektu badania Bałtyku. Komercyjnie zaœ wprowadzi je do sprzedaży, jako technologię dla nurków.

- Dzięki obecnoœci na Hannover Messe mamy szansę zdobyć kontakty do partnerów, by zbudować kanały dystrybucji. Szczególnie zależy nam na rynku niemieckim - dodaje

Tadeusz Hoppel, prezes Omni 3D, firmy, która oferuje przemysłowe dukarki 3D już w 13 krajach. W drukarkach startupy prototypowane sš elementy aut, w tym np. polskiego samochodu sportowego Arrinera. Rywalizować z najlepszymi.

Polskie stanowisko na Hannover Messe zdominowało pozostałe. Na powierzchni 1,2 tys. m kw. prezentujš się jednak nie tylko startupy, ale również oœrodki naukowe, uczelnie i studenckie innowacyjne projekty.

- Mocno stawiamy na rozwój poprzez innowacji i połšczenie gospodarki z naukš. Chcemy, by to, co powstaje na uczelniach i w laboratoriach, trafiało potem do gospodarki, która będzie w stanie rywalizować z tymi najlepszymi - podkreœlała premier Beata Szydło.

Przy okazji targów prezentowały się nie tylko startupy, ale także duże polskie firmy, których nowe technologie rozpoznawalne sš już na œwiecie. Wœród nich m.in. Solaris Bus & Coach (producent autobusów, także elektrycznych), Saule Technologies (producent ultracienkich półprzeŸroczystych ogniw fotowoltaicznych), Eko Energetyka (producent urzšdzeń do ładowania pojazdów elektrycznych), czy TMA Automation (projektant rozwišzań w dziedzinie robotyki oraz automatyki).

Podpisano również szereg polsko-niemieckich umów, w tym między Ministerstwem Rozwoju a koncernem Siemens.

- Współpraca z globalnymi firmami działajšcymi w zaawansowanych technologicznie sektorach to szansa dla polskich firm, uczelni i instytucji naukowych - podkreœla wiceminister Jadwiga Emilewicz.

Jak dodaje Peter Baudrexl, prezes Siemensa, porozumienie o współpracy zakłada m.in. dalszy wzrost udziału polskich dostawców i wykonawców w globalnym łańcuchu dostaw firmy, która jest z jednš wiodšcych spółek na œwiecie w sektorach mobilnoœci, przemysłu, automatyki, energetyki, przekształceń cyfrowych i inteligentnych miast. Efektem porozumienia będš analizy dotyczšce rozwoju innowacyjnych sektorów przemysłu. Pozwolić ma to na przygotowanie kompleksowych rozwišzań, które przyczyniš się do rozwoju w Polsce nowoczesnego sektora wytwórczego z uwzględnieniem polskich startupów i z wykorzystaniem polskiej myœli naukowej.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL