W mediach wciąż myślą o wielkich transakcjach

Kolejna wielka fuzja w branży stanęła pod znakiem zapytania, kiedy brytyjski odpowiednik UOKiK skrytykował rodzinę Murdochów za „zbyt duży wpływ na opinię publiczną".

Aktualizacja: 25.01.2018 06:53 Publikacja: 24.01.2018 20:00

W mediach wciąż myślą o wielkich transakcjach

Foto: 123RF

W ubiegłym roku na światowym rynku mediowym doszło do 1,85 tys. przejęć. To mniej więcej tyle samo co w 2016 r. (wzrost o 1,5 proc.). Choć łączna wartość dziesięciu największych planowanych fuzji spadła rok do roku aż o 39 proc., do 166 mld dol., nie można powiedzieć, że był to pod tym względem słaby lub nudny rok.

Na czele podsumowania przygotowanego przez bank inwestycyjny BerkeryNoyes znalazła się warta ponad 66 mld dol. fuzja wszech czasów, czyli przejęcie 21st Century Fox Ruperta Murdocha przez The Walt Disney Company. – Należy też pamiętać, że między 2015 i 2016 r. wartość dziesięciu największych transakcji się podwoiła, głównie za sprawą ogłoszonej w 2016 r. wartej 105,3 mld dol. akwizycji AT&T, które chciało kupić Time Warnera. W 2017 r. na rynku ogłoszono tylko dwie transakcje warte powyżej 10 mld dol., podczas gdy w 2016 były cztery, z kolei w 2015 r. żadnej – komentują autorzy raportu.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Media
Unia Europejska i USA celują w TikToka. Chiński gigant uzależnia użytkowników
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Media
Wybory samorządowe na celowniku AI. Polska znalazła się na czarnej liście
Media
Telewizje zarobią na streamingu. Platformy wchodzą na rynek reklamy
Media
Koniec ekspansji platform streamingowych? Netflix ukryje dane
Media
Nie żyje Tomasz Świderek. Przez lata pisał w „Rz” o telekomunikacji