Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Media i internet

Spotify pozwany za nielegalne udostępnianie muzyki

Bloomberg
Platforma Spotify została pozwana przez amerykańskiego wydawce muzycznego Wixen Music Publishing.

Amerykańska firma zarzuca Spotify, że bez zezwolenia oraz bez stosownych opłat licencyjnych wykorzystywała utwory będšce jej własnoœciš i domaga się 1,6 mld dolarów.

Wixen Music Publishing ma prawa do utworów m.in. Neila Younga, The Doors, The Beach Boys, Missy Elliott, Janis Joplin i Carlosa Santany.

W sumie chodzi o bezprawne wykorzystywanie kilkudziesięciu tysięcy nagrań. Prawnicy Wixen Music twierdzš, że ponad 21 proc. utworów dostępnych na Spotify jest udostępnianych niezgodnie z prawem autorskim - informuje Reuters.

Spotify nie komentuje sprawy. Konflikt z wydawcš trwa już od wielu miesięcy. Wixen Music uważa, że szwedzka platforma nie stara się odpowiednio identyfikować właœcicieli praw autorskich muzyki, którš licencjonuje. Wytwórnia podkreœla, że Spotify korzysta z usług firmy Harry Fox, zajmujšcej się pozyskiwaniem licencji, która nie ma wystarczajšcych uprawnień do pozyskiwania wszystkich niezbędnych pozwoleń na dalsze rozpowszechnianie utworów.

W 2017 roku Spotify zapłacił ju 43 mln dolarów w ramach pozwu zbiorowego, dotyczšcego tantiem za udostępnianie niektórych utworów użytkownikom.

Założony w 2006 roku Spotify jest najpopularniejszym portalem streamingowym, umożliwiajšcym słuchanie muzyki. W zeszłym roku szwedzki serwis miał 140 mln użytkowników- w tym 60 mln płacšcych subskrybentów. Na 2018 rok Spotify zaplanował debiut na giełdzie.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL