Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Media i internet

Na wakacje z Netflixem. UE ułatwia dostęp do filmów i seriali online

Bloomberg
Od przyszłego tygodnia wszyscy użytkownicy z UE, którzy zapłacili za dostęp do filmów, seriali lub wydarzeń sportowych publikowanych w sieci, będš mogli obejrzeć je także podczas wyjazdu za granicę.

Dotychczas dostęp do tego typu treœci internetowych był często niemożliwy podczas wyjazdu za granicę ze względu na geobloking, czyli ograniczanie użytkownikom dostępu do materiałów online ze względu na ich lokalizację geograficznš. W rezultacie podczas pobytu w innym kraju Unii, użytkownik zamiast ulubionego serialu lub wyczekiwanego meczu widział na ekranie informację, że z „przyczyn technicznych wyœwietlenie materiału poza granicami jego kraju jest niemożliwe”. 

Z takimi ograniczeniami spotykali się także klienci polskich serwisów internetowych oraz platform video na żšdanie, takich jak Showmax, VoD.pl, Player.pl, Ipla.tv czy Netflix Polska, którzy o obejrzeniu np. wyœwietlanego przez Showmax serialu „Ucho Prezesa” czy tvn-owskich „Kuchennych rewolucji” na wakacjach mogli tylko pomarzyć.

To się jednak teraz zmieni. A wszystko za sprawš unijnych przepisów o tzw. przenoszeniu treœci cyfrowych online, które od 1 kwietnia zacznš obowišzywać w całej Unii Europejskiej.

- Poczšwszy od niedzieli podróżujšcy do innego państwa członkowskiego UE nadal będš mieli dostęp do ulubionych filmów, seriali, transmisji sportowych, gier wideo lub e-booków, na które wykupili abonament w swoim kraju - powiedziała we wtorek (27.03.2018) podczas konferencji prasowej w Brukseli komisarz UE ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego, Mariya Gabriel.

 

Filmy i seriale zagranicš jak w domu

I tak internauci zachowajš np. dostęp do swoich kont w serwisach jak Netflix, HBO czy Spotify także na wakacjach i podczas tymczasowego pobytu za granicš. Co prawda niektóre usługi jak np. Netflix były dostępne dla użytkowników także na obczyŸnie, mogli oni jednak korzystać jedynie z oferty serwisu dostępnej w kraju, do którego przyjechali. A ta mogła być różna od rodzimej biblioteki. Teraz, niezależnie od kraju UE, do którego pojedzie internauta, jego oferta abonamentowa pozostanie niezmienna – dostawca będzie mógł jš ewentualnie rozszerzyć o dodatkowe pozycje dostępne za granicš, ale nie okroić.

Co oznacza w tym wypadku termin „tymczasowy”? Tego już przepisy UE nie definiujš, unijni urzędnicy podkreœlajš jednak, że chodzi tu raczej o wyjazdy wakacyjne, zagraniczne delegacje służbowe czy kilkumiesięczne wymiany studenckie w ramach programu Erasmus, niż o stałš przeprowadzkę zagranicę. W ramach nowych przepisów dostawcy co prawda nie majš prawa wprowadzić ograniczeń czasowych zakładajšcych, że ich usługa będzie dostępna np. przez 1 czy 2 miesišce, będš jednak mieli możliwoœć weryfikacji miejsca zamieszkania swoich subskrybentów, co pozwoli na uniknięcie nadużyć. Dostawca będzie więc mógł np. poprosić o kopię dowodu tożsamoœci internauty, zweryfikować jego kartę płatniczš, adres pocztowy lub adresy IP.

Nowe przepisy odnoszš się do płatnych usług internetowych, czyli takich gdzie konieczne jest wykupienie abonamentu. Ustawodawca zostawił jednak furtkę dla dostawców bezpłatnych, którzy sami zdecydujš, czy chcš, żeby ich oferta była dostępna w całej Unii bez blokowania. W takim wypadku, serwisy bezpłatne będš musiały wymagać od swoich klientów logowania, aby móc ustalić ich lokalizację, usługi pozostanš jednak nadal darmowe.

Bat na piratów

Nowe przepisy to korzyœć zarówno dla internautów, którym nieograniczony dostęp do treœci cyfrowych znacznie ułatwi życie, jak i dla usługodawców, którzy majš okazję pozyskać więcej klientów.

- Na nowych przepisach skorzystajš przede wszystkim osoby podróżujšce. Zgodnie z ideš tej regulacji zapewnimy dostęp do wykupionych już usług (tzw. portability). To duża zmiana dla użytkowników, a dla nas szansa na zwiększenie lojalnoœci osób korzystajšcych z płatnej oferty Playera, należšcego do TVN serwisu wideo na żšdanie – mówi Deutsche Welle Maciej Maciejowski, członek zarzšdu TVN oraz dyrektor ds. dystrybucji treœci i rozwoju biznesu.

I dodaje: - Miejscem sprzedaży usługi pozostaje Polska, co będziemy weryfikować na podstawie adresu IP oraz danych bankowych, więc konto lub karta muszš pochodzić z banku na terenie Polski.

Jak przekonujš unijni urzędnicy, regulacje pozwolš też ukrócić piractwo w sieci. Przy legalnym dostępie do multimediów nielegalne œcišganie filmów czy muzyki z internetu stanie się już zwyczajnie niepotrzebne.

Z danych przedstawionych przez Komisję Europejskš wynika, że już 30 proc. Europejczyków korzysta z płatnych platform udostępniajšcych filmy, seriale czy muzykę online. Szacuje się, że z możliwoœci, jakie dajš nowe regulacje w zakresie przenoszenia usług online skorzysta nawet 29 mln osób, czyli niemal 6 proc. konsumentów UE. Na poczštku. Bo do 2020 r. liczba ta może wzrosnšć nawet do 72 mln. osób.

ródło: dw.de

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL