Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Media i internet

Chiny zablokowały dostęp do WhatsAppa

Bloomberg
Chińskie władze zablokowały obywatelom dostęp do popularnej aplikacji WhatsApp w obliczu zbliżajšcego się 19. kongresu Komunistycznej Partii Chin.

Już od ponad tygodnia użytkownicy na terenie Chin majš problem z korzystaniem z komunikatora WhatsApp, którego właœcicielem jest Facebook. Pojawiały się donosy, że aplikacja miała długie przerwy w połšczeniu z internetem w całym kraju, co uniemożliwiało wykonanie na niej najprostszej czynnoœci - choćby wysłania wiadomoœci tekstowej. Utrudnienia trwajš nadal.

Wczeœniej, w lipcu tego roku, chińskie władze zablokowały użytkownikom możliwoœć przesyłania zdjęć i innych plików oraz prowadzenia rozmów wideo poprzez WhatsAppa. Potem zakaz chwilowo zniesiono, jednak teraz aplikacja stała się dla Chińczyków kompletnie bezużyteczna – chyba że łšczš się z niš za pomocš nielegalnych w tym kraju usług VPN, które pozwalajš na ominięcie cenzury internetowej narzuconej przez Pekin.

Jak donoszš zagraniczne media, przerwa w dostępie do WhatsAppa może mieć zwišzek z nadchodzšcym 19. Kongresem Narodowym Komunistycznej Partii Chin. W czasie kongresu, który jest organizowany raz na pięć lat, cenzura w państwie zwykle jest zaostrzana i obywatele nie tylko mogš mieć problem z wysyłaniem treœci bšdŸ zdjęć poza granice kraju, ale również z komunikowaniem się ze sobš w sieci.

WhatsApp był ostatniš legalnie oferowanš usługš w Państwie Œrodka należšcš do Facebooka. Główny portal społecznoœciowy kontrolowany przez Marka Zuckerberga został zablokowany w tym państwie w 2009 r., nieco póŸniej podobny los spotkał Instagrama.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL