Chiny: Komentarze w internecie tylko z weryfikacją tożsamości

aktualizacja: 28.08.2017, 15:43
Foto: Flickr/gruntzooki

Według poniedziałkowych doniesień serwisu Engadget, Chiny planują wprowadzenie nakazu weryfikacji tożsamości użytkowników forów internetowych. Według chińskich władz ma to zapobiegać rozprzestrzenianiu się "fałszywych plotek, wulgarnego języka i nielegalnych przekazów".

REDAKCJA POLECA

W myśl prawa, które ma zacząć obowiązywać z dniem 1 października 2017, Chiny będą wymagały od firm technologicznych przechowywania i weryfikacji danych o tożsamości użytkowników korzystających z możliwości zamieszczania wypowiedzi w internecie.

Według Engadget, decyzja o wprowadzeniu nowego prawa właśnie w tym terminie nie jest przypadkowa. Jak twierdzi serwis, nasilenie działań cenzury, które znalazło wyraz we wprowadzeniu ograniczeń z korzystania z VPN na obszarze Chin, a także w filtrowanie treści, które mogą "naruszać porządek społeczny", ma związek ze zbliżającym się kongresem partii rządzącej, zaplanowanym na jesień 2017.

Jak donoszą anonimowe źródła "Financial Times" powiązane ze środowiskiem prawniczym, zmienia się sposób działania cenzury w Chinach; ubiegłe lata skupiały zainteresowanie władz wokół usług komunikacji elektronicznej, 2017 rok natomiast to działania bezpośrednio wycelowane w treści dostępne w internecie.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE