#RZECZoBIZNESIE: Maciej Stanecki: Ustawa poprawi ściągalność abonamentu

aktualizacja: 31.05.2017, 13:36
Foto: tv.rp.pl

Prawie 8 mln ludzi ma dostęp do sygnału telewizji publicznej poza naziemną telewizją cyfrową. Niewielu z nich płaci abonament – mówi Maciej Stanecki, wiceprezes TVP, gość programu Michała Niewiadomskiego.

REDAKCJA POLECA
08.03.2017
Płatne telewizje wesprą Pocztę w pobieraniu abonamentu
31.01.2017
Są plany zmian w opłatach za media
kariera
Jak przekonać szefa do awansu?

Stanecki na początku ocenił, że problem z festiwalem w Opolu to tragikomedia omyłem. - Jak kurz opadnie to się okaże, że miasto i telewizja będą zdolne, żeby zrealizować festiwal – mówił.

Później odniósł się do ustawy abonamentowej, która zakłada, że operatorzy telewizji kablowych będą wysyłać do klientów informacje, iż trzeba zapłacić abonament telewizji publicznej.

- Dotyczy to również abonentów platform satelitarnych. Prawie 8 mln ludzi ma dostęp do sygnału telewizji publicznej poza naziemną telewizją cyfrową. Niewielu z nich płaci abonament - tłumaczył Stanecki.

- Jest to kwestia uporządkowania stanu faktycznego, kiedy widzowie korzystają z treści, które nadajemy i za nie nie płacą – dodał.

Zaznaczył, że efekt tego jest taki, iż prawie 80 proc. kosztów programowych Telewizja Polska pokrywa z komercji. - Jest to sytuacja ze wszech miar niedobra – ocenił.

- Ogranicza nam to możliwości działania, a mamy dużo obowiązków nałożonych przez ustawodawcę – dodał.

Stanecki podał, że Ministerstwo Kultury zakłada, iż nastąpi dwukrotny wzrost wpływów w przyszłym roku.

- Operatorzy kablowi i satelitarni zapowiadają oczywiście sprzeciw, próbują zainteresować tym Unię Europejską. Wg. naszych prawników nie wymaga ta ustawa notyfikacji – wyjaśnił.

- Mamy nadzieję, że przychody abonamentowe wzrosną, dzięki czemu podniesiemy np. jakość techniczną. Obecnie w ośrodkach regionalnych wszystko działa na sprzęcie sprzed 3 epok – dodał.

Gość przyznał, że ta ustawa w założeniu jest dobra i może poprawić ściągalność abonamentu. - Natomiast docelowe rozwiązanie powinno być znacznie prostsze. Nad takim rozwiązaniem prace trwają – zdradził.

MUX 8

- Jesteśmy zdeterminowani, żeby jak najszybciej nadawać program na MUX 8 obok czterech nowych nadawców - podkreślił Stanecki.

- Natomiast jakość tego sygnału jest bardzo niska. Problemy dotyczą m.in. dźwięku, ale też przestrajanie polaryzacji anteny zajmuje czas. To powinno być zadaniem Emitela, żeby tę jakość zagwarantować – tłumaczył.

- Sytuacja powinna się poprawić do przyszłego roku i w takiej perspektywie planujemy uruchomienie nadawania – dodał.

Cannes

Stanecki zaznaczył, że Telewizja Polska w Cannes jest obecna co roku.

- Nie tylko na wielkich targach filmowych, ale też telewizyjnych – mówił.

- W tym roku ogromne zainteresowanie wzbudziła nasza koprodukcja „Dwie korony”. Fabularyzowany dokument o św. Maksymilianie Kolbe, który na pniu znalazł nabywców z 6 krajów i 3 kontynentów. Sprzedaliśmy też filmy do kilkunastu krajów. To jest bardzo dobry rok – podsumował.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE