Warsaw Spire na fali

Takich fajerwerków na otwarcie - w przenośni i dosłownie - nie miał chyba dotąd żaden biurowiec

Aktualizacja: 13.05.2016 17:41 Publikacja: 13.05.2016 10:15

Foto: Materiały Inwestora

Belgijski deweloper - Ghelamco - otworzył uroczyście w czwartek Warsaw Spire. Ten biurowy kompleks na warszawskiej Woli to flagowa inwestycja Ghelamco, o rekordowej powierzchni 109 tys. mkw.

Ryzyko się opłaciło

- W tym roku mija 25 lat działalności Ghelamco w Polsce. Na samym początku lat 90., kiedy rynek nieruchomości dopiero zaczynał się kształtować, zaryzykowaliśmy i postawiliśmy na Polskę. Dziś nie mam wątpliwości, że była to jedna z najlepszych decyzji w moim życiu - Paul Gheysens, prezes Ghelamco Group.

Warsaw Spire na razie jest największą inwestycją biurową w Polsce. - Gdy pięć lat temu Ghelamco rozpoczęło pracę nad projektem Warsaw Spire wielu nie wierzyło, że tej skali inwestycja może odnieść rynkowy sukces. To projekt, który od samego początku był przemyślany i doskonale zaplanowany. Wierzmy, że Warsaw Spire jest i pozostanie ikoną Woli oraz wskaże kierunek dla kolejnych inwestycji w tym rejonie. Bez wątpienia to właśnie tu powstaje Warszawa przyszłości - powiedział Jeroen van der Toolen, dyrektor zarządzający Ghelamco CEE.

Trzy lata, 200 ciężarówek dziennie

Od momentu wmurowania kamienia węgielnego prace na działce trwały nieprzerwanie trzy lata. Realizacja kompleksu trzech budynków: wieży o wysokości 220 m z iglicami oraz dwóch 55-metrowych budynków o łącznej powierzchni 109 tys. mkw. pochłonęła rekordowe ilości materiałów budowlanych.

Budowa kompleksu obsługiwana była łącznie przez sześć żurawi, nawet 200 ciężarówek dziennie, a w szczytowych momentach na placu budowy pracowało 3 tys. osób. Projekt uzyskał także rekordowe w historii polskiego rynku nieruchomości finansowanie bankowe w wysokości 904 mln zł.

- Warsaw Spire jest nie tylko najwyższy i największy. Ma też ogromną siłę przyciągania. Kluczem do sukcesu Warsaw Spire była doskonała lokalizacja projektu, znakomite wyczucie czasu w jakim został zrealizowany, innowacyjne rozwiązania, oraz coś, czego nie zaoferował dotąd żaden inny projekt komercyjny: wartościowa przestrzeń publiczna dla wszystkich mieszkańców Warszawy - mówi Jeroen van der Toolen.

Plac dla wszystkich

Ghelamco chwali się nie tylko Warsaw Spire, ale też placem Europejskim - pierwszym tej skali ogólnodostępnym placem miejskim w powojennej historii stolicy, który ma przywrócić miastu niedostępny przez lata cały kwartał ulic pomiędzy Grzybowską, Łucką, Wronią i Towarową.

Plac jest zamknięty dla ruchu kołowego, wypełniają go obiekty małej architektury i zieleń. Wśród wielu gatunków ozdobnych drzew i krzewów (w sumie 14tys. roślin, w tym 160 drzew) znajdują się miejskie meble i instalacje wodne - jeziorko, kaskadowy strumień i różnego typu fontanny, tworzące unikalny mikroklimat miejsca. W zielone tło wpisują się restauracje i kawiarnie. Powstało tam także miejsce ekspozycji sztuki - Art Walk

Biura dla 8 tysięcy pracowników

Jeszcze przed oddaniem kompleksu deweloper osiągnął 85 proc. Do końca roku Ghelamco planuje podwyższyć wynik wynajętej powierzchni w ramach kompleksu do 95 proc.

Warsaw Spire już niedługo stanie się miejscem pracy dla około 8000 osób. Wybrały go takie firmy i instytucje jak: Adecco Poland, Benefit Systems, Bilfinger HSG Facility Management, BNP Paribas Securities Services, Centrum Unijnych Projektów Transportowych, Frontex, Daftcode, JLL, MasterCard i Samsung.

Deweloperem oraz generalnym wykonawcą Warsaw Spire jest Ghelamco Poland. Za projekt architektoniczny inwestycji odpowiada pracownia M. & J-M. Jaspers - J. Eyers & Partners we współpracy z Polsko-Belgijską Pracownią Architektury - Projekt. Aranżację placu Europejskiego przygotowała belgijska pracownia Wirtz International Landscape Architects. Recepcję w budynku wieżowym, Art Walk oraz pawilon restauracyjny zaprojektował architekt Mac Stopa. Wyłącznym agentem ds. komercjalizacji Warsaw Spire jest JLL.

Belgijski deweloper - Ghelamco - otworzył uroczyście w czwartek Warsaw Spire. Ten biurowy kompleks na warszawskiej Woli to flagowa inwestycja Ghelamco, o rekordowej powierzchni 109 tys. mkw.

Ryzyko się opłaciło

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu