Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

Lotnisko Chopina tonie w korkach

Bloomberg
Zanim ruszy nowy megaport w Stanisławowie, warszawskie Okęcie musi znacznie zwiększyć przepustowoœć.

W połowie 2027 roku ma wylšdować pierwszy samolot w Centralnym Porcie Komunikacyjnym w Stanisławowie w gminie Baranów (przy trasie A2 z Warszawy do Łodzi). Koszt tej inwestycji to 30,9–34,9 mld złotych. Do tego czasu rolę centralnego lotniska Polski będzie nadal pełnił warszawski port im. Chopina. Nie jest wykluczone, że po przeniesieniu operacji do Stanisławowa, Lotnisko Chopina pozostanie portem wojskowym. Ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta.

Tymczasem według danych Airport Council International (ACI) Warszawa jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijajšcych się lotnisk europejskich. Na trwajšcej obecnie konferencji lotniczej Routes 2017 w Barcelonie, gdzie spotykajš się przedstawiciele lotnisk i linii lotniczych, jak wynika z informacji organizatorów jednym z 610 uczestniczšcych tam lotnisk szukajšcych nowych chętnych do latania jest właœnie Port im. Chopina. Wiadomo również, że najdalej w przyszłym roku kolejne rejsy długodystansowe, najpewniej do Delhi i Singapuru, a może nawet dalej do Indonezji, ogłosi LOT.

Przedstawiciele linii lotniczych już teraz narzekajš, że podczas dwóch szczytów odlotów i przylotów rano i popołudniu, kiedy odlatujš i przylatujš samoloty z rejsów długodystansowych zatykajš się okienka kontroli paszportowej. – Kiedy zbliża się nasza godzina odlotu, odprawiajš się także pasażerowie Qatar Airways i „atlantyki" LOT-u. Przy odprawie paszportowej robi się duży tłok – przyznaje Maciej Pyrka, przedstawiciel dubajskich linii Emirates. Na przepustowoœć stołecznego portu nieustannie narzeka też Rafał Milczarski, prezes LOT-u. Jego pasażerowie przesiadajš się w Warszawie na rejsy krótko- i œredniodystansowe, a polski przewoŸnik reklamuje się jako umożliwiajšcy jednš z najkrótszych przesiadek w Europie z niezbędnym czasem minimalnym 30 minut. Tymczasem do samej kontroli paszportowej czasami trzeba stać właœnie tyle. LOT w tej sytuacji robi, co może, wyławia swoich pasażerów z kolejek. Ale to wszystko sš rozwišzania czasowe.

Tak jak zwiększenie w tym roku z 10 do 18 liczby okienek kontroli paszportowej dla pasażerów odlatujšcych poza strefę Schengen, których samoloty odlatujš z wyjœć umieszczonych przy rękawach. Wiadomo, że planowane jest też zwiększenie liczby stanowisk dla pasażerów spoza strefy Schengen, którzy z samolotów sš dowożeni autobusami. Od wiosny jest w planach reorganizacja pirsu północnego, gdzie majš być odprawiane wyłšczne rejsy długodystansowe i przebudowa południowego. Jak ujawnił „Rzeczpospolitej" Mariusz Szpikowski, naczelny dyrektor Lotniska Chopina, zmienić ma się też organizacja ruchu lotniczego, co zwiększy liczbę operacji z 38–40 na godzinę obecnie do nawet 50–52. Te zmiany zwišzane sš również z planowanym od sezonu letniego 2018 roku zamknięciem stołecznego portu w godz. 23.30–5.30, czyli w godzinach, kiedy wykonywana jest większoœć lotów czarterowych, ale kiedy lata również np. skandynawski SAS.

Na wszystkie inwestycje, już nie tylko zwišzane ze zwiększeniem przepustowoœci, stołeczny port przeznaczył w budżecie ponad 200 mln złotych.

Mikołaj Wild, pełnomocnik ds. budowy Centralnego portu Komunikacyjnego

Jednym ze „sprawców" kłopotów Okęcia jest dynamiczny rozwój PLL LOT. I wiadomo, że ruch lotniczy w naszym regionie roœnie tak dynamicznie, że Lotnisko Chopina w cišgu najbliższych lat nie będzie już w stanie go obsłużyć. Przy tym analizy mówiš, że wzrost na Lotnisku Chopina, choć jest imponujšcy, bo w cišgu 8 miesięcy był to skok o prawie jednš czwartš, to mógłby być jeszcze większy. W tej sytuacji w latach 2019–2020 lotnisko w Warszawie napotka bardzo poważne problemy z przepustowoœciš. Zresztš ta przepustowoœć wynoszšca obecnie 20 mln pasażerów jest moim zdaniem bardzo optymistyczna. Zakłada, że ruch lotniczy rozłożony byłby równomiernie przez całš dobę, tymczasem w nocy samoloty stamtšd praktycznie nie latajš.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL