Literatura

W Gdyni startuje Nadmorski Plener Czytelniczy

materiały prasowe
28 lipca startuje w Gdyni Nadmorski Plener Czytelniczy. Już po raz szósty fani książek będą mogli poznać bestsellery 70 wydawnictw i spotkać się z autorami książek. Jest wśród nich także Stefan Szczepłek

– Plener czytelniczy na Bulwarze Nadmorskim przygotowujemy z myślą o tych, którzy dużo czytają oraz tych, którzy po książki sięgają zdecydowanie zbyt rzadko. To wydarzenie otwarte, łączące elementy kiermaszu z bogatym programem wydarzeń towarzyszących. – zapowiadają organizatorzy. Będzie zatem okazja do porozmawiania z Jackiem Dehnelem, jednym z najważniejszych współczesnych polskich pisarzy, laureatem Paszportu „Polityk"i, wielokrotnie nominowanym do nagrody literackiej Nike. Jest autorem „Lali", „Saturna", „Matki Makryny" oraz wydanej niedawno powieści „Krivoklat".

Kolejnym gościem Pleneru będzie Artur Domosławski, autor reportażowych książek „Kapuściński non-fiction", „Gorączka latynoamerykańska", „Ameryka zbuntowana", „Śmierć w Amazonii", nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2017 za reportaż „Wykluczeni". Sylwią Zientek to z kolei autorka powieści obyczajowych i historycznych, która wydała właśnie pierwszy tom wielopokoleniowej sagi „Hotel Varsovie. Klątwa lutnisty".

Podczas Pleneru nasz redakcyjny kolega Stefan Szczepłek, znakomity dziennikarz sportowy, znawca piłki nożnej i autor książek o futbolu, opowie o swojej życiowej pasji. A Jacek Pałkiewicz, odkrywca źródła Amazonki i propagator survivalu w Europie, podzieli się doświadczeniami z podróży i sztuki przetrwania w ekstremalnych warunkach.

Wśród gości są także m.in.: Hanna Bakuła, Barbara Kosmowska, Marek Przybylik, Krzysztof Daukszewicz, Robert Biedroń, Mariusz Czubaj,– laureat nagrody Wielkiego Kalibru 2017, Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu oraz debiutantki: Elżbieta Kosobucka i Diane Rose.

Rozmowy z pisarzami będą odbywały się na plenerowej scenie przy Bulwarze Nadmorskim, a także w Muzeum Miasta Gdyni i w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Poprowadzą je Jerzy Kisielewski, Piotr Dobrołęcki, Marek Przybylik oraz Tomek Pawlik.

Gdyński plener to nie wyłącznie literatura. Do kinomanów adresowany jest pokaz filmu „Ekscentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" i spotkania: z reżyserem Januszem Majewskim oraz Magdaleną Zawadzką.

W relaksowe klimaty wpisuje się muzyka bluesowa w wykonaniu zespołu Big Jack. Trio Jacka Siciarka. A dla dzieci przygotowano rodzinne czytanie bajek, organizowane przez Fundację Miasto Słów oraz morskie warsztaty plastyczne.

Organizatorami wydarzenia są: miasto Gdynia, spółka Targi Książki i Murator EXPO.Plener potrwa do 30 lipca.

Program na stronie: muratorexpo.pl/plener

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL