Literatura

Warszawskie Targi Książki: Noblistka, znani pisarze i celebryci

Wikimedia Commons (Raimond Spekking / CC BY-SA 4.0)
W czwartek na Stadionie Narodowym rozpoczęły się Warszawskie Targi Książki, które potrwają do niedzieli.

W tym czasie niemal każde wydawnictwo krajowe – literackie, naukowe, komiksowe, albumowe czy dziecięco-młodzieżowe – będzie prezentowało na Targach swoje nowości i hity ostatnich miesięcy. Jednocześnie cały czas będą odbywać się spotkania oraz dyskusje z udziałem autorów, a pisarze będą do dyspozycji czytelników.

Targi to także moment, kiedy do Polski przyjeżdżają zagraniczni pisarze. W piątek o godz. 19 będzie można spotkać się z węgierskim literatem Györgym Spiró, który w nowej powieści „Diavolina" opowiedział o losach radzieckiego pisarza Maksima Gorkiego. W sobotę o 13 swoje książki będzie podpisywał bestsellerowy brytyjski powieściopisarz Graham Masterton.

Tego samego dnia będzie można porozmawiać i zdobyć autograf od Jonathana Carrolla z Ameryki (nowa książka „Kolacja dla wrony") oraz Davida Lagercrantza ze Szwecji, który przejął serię „Millenium" po zmarłym Stiegu Larssonie.

W niedzielne przedpołudnie warto wybrać się na spotkanie z jedną z najciekawszych pisarek z Finlandii – Katją Kettu. A miłośnicy świata zwierząt nie powinni przegapić spotkania z Mają Lunde, autorką fascynującej „Historii pszczół". Za to z wielbicielami reportażu spotka się Argentyńczyk Martin Caparros, którego „Głód" walczy o nagrodę im. R. Kapuścińskiego. Laureat zostanie ogłoszony właśnie podczas targów.

Osobny temat stanowią pisarze z Niemiec – kraju, który jest gościem honorowym targów. Odbędą się zatem liczne debaty i spotkania z udziałem niemieckich pisarzy oraz intelektualistów. Już w czwartek z warszawiakami spotkała się noblistka Herta Müller, a w piątek i sobotę zaplanowano spotkania z popularną Charlotte Link. Warto przejrzeć program i samemu ocenić stan literatury współczesnej za Odrą.

Nie zabraknie też polskich autorów. Trudno wymienić pisarza czy pisarkę, który na warszawskie targi nie dotrze. Nowe książki będą podpisywać m.in. Jakub Żulczyk, Marcin Wroński, Wojciech Kuczok, a także nestorka reportażu Hanna Krall. Tradycyjnie nie zabraknie celebrytów i polityków, którzy – jak wiadomo – również namiętnie pisują książki.

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL