Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Literatura

Ksišżka Tokarczuk nominowana do Man Booker International

Fotorzepa, Piotr Guzik
Ksišżka Olgi Tokarczuk "Bieguni" znalazła się na liœcie pozycji nominowanych do jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich - Man Booker International Prize.

Ksišżka Olgi Tokarczuk wydana została w Polsce po raz pierwszy w 2007 roku przez krakowskie Wydawnictwo Literackie.

"Bieguni" to opowieœć o człowieku w podróży, inspirowana mitem starorosyjskich bieżeńców o tym, że zło ma trudniejszy dostęp do człowieka, który cały czas pozostaje w drodze.

Ksišżka ukazała się w Wielkiej Brytanii w ubiegłym roku. Na angielski przełożyła jš Jennifer Croft, a opublikowała oficyna Fitzcarraldo Editions.'

"Bieguni" znaleŸli się na liœcie nominowanych z 12 innymi kandydatami. Ostateczne wyniki poznamy 22 maja.

Nagroda Bookera przyznawana jest od 1969 roku. Do 2013 roku przyznawana była pisarzom pochodzšcym ze. Wspólnoty Narodów, Zimbabwe lub Irlandii.

Man Booker International Prize ustanowiona została w 2005 roku i jest przyznawana co 2 lata. Nagradza się niš pisarzy z całego œwiata za powieœć napisanš w języku angielskim lub przetłumaczonš na ten język.

W 2005 roku nominowana do tej nagrody była ksišżka Stanisława Lema. Polski pisarz znalazł się wœród takich  autorów jak Margaret Atwood, Milan Kundera, John Updike, Philip Roth, Gabriel Garcia Marquez czy Kenzaburo Oe. Laureatem w tamtym roku został Albańczyk Ismail Kadare.

 

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL