Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Literatura

"Kobiety i Schulz": Perwersyjne miłości pisarza

materiały prasowe
Bruno Schulz miał szczególny stosunek do kobiet. Wielbił je, fascynowały go one, choć jednoczeœnie się ich obawiał.

Jego wrodzona nieœmiałoœć mieszała się tu z perwersjš, sadyzm z masochizmem. Doskonałym potwierdzeniem tych opowieœci jest właœnie wydana ksišżka Anny Kaszuby-Dębskiej pt. „Kobiety i Schulz".

Kiedyœ wyrazem fascynacji tej autorki drohobyckim artystš i jego obsesjami była instalacja „Szpilki" złożona z damskich butów. Tym razem jest napisana z nerwem opowieœć o kobietach, które odegrały w życiu Schulza szczególnš rolę.

Wœród 13 portretów kreœlonych na podstawie dokumentów, relacji, rozmów pojawiajš się kochanki, przyjaciółki, intelektualne przewodniczki Schulza. Czytelnik ma okazję przekonać się, że często te okreœlenia idš w parze, mieszajš się ze sobš.

Z pewnoœciš ta ksišżka jest czymœ znacznie więcej niż dodatkiem do historii polskiej literatury XX wieku. A Wydawnictwo Słowo/obraz/terytoria z podziwu godnš konsekwencjš promuje od lat dorobek i postać Brunona Schulza. Warto życzyć, by po wydrukowaniu wszystkich zaplanowanych pism artytsy zamordowanego 74 lata temu, 19 listopada 1942 r., pojawiła się nieoczekiwanie, uważana za zaginionš, powieœć „Mesjasz". To byłoby piękne zwieńczenie tej szlachetnej inicjatywy.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL