Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lekarze i pielęgniarki

Lekarze rodzinni przeciwni szpitalnym poradniom internistycznym

Fotorzepa, Sławomir Mielnik
Kontynuacja leczenia w przychodniach przyszpitalnych nie powinna być dłuższa niż 30 dni. W przeciwnym razie wchodzi w kompetencje podstawowej opieki zdrowotnej – uważajš lekarze rodzinni.

Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce uważa, że 30 dni wystarczy na „kontynuację leczenia poszpitalnego pacjentów, którzy wymagajš po wypisie badań kontrolnych i ewentualnej korekty leczenia specjalistycznego". Ich zdaniem œwiadczenia w poradni specjalistycznej nie mogš być udzielane przewlekle, bo doprowadzi to do fragmentaryzacji opieki zdrowotnej, pacjenta narazi na zbędne procedury medyczne, a system ochrony zdrowia na zbędne koszty.

W uwagach do projektu rozporzšdzenia w sprawie œwiadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, które przywraca w szpitalach poradnie internistyczne, pediatryczne i anestezjologiczne, czytamy też, że dłuższa niż 30 dni opieka nad hospitalizowanym w poradniach przyszpitalnych doprowadzi do zburzenia najlepiej działajšcej częœci systemu ochrony zdrowia, czyli podstawowej opieki zdrowotnej, opartej na lekarzach rodzinnych.

etap legislacyjny: komisja prawnicza

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL