– Od stycznia 2018 r. wreszcie zaczniemy płacić za jakość. Zależy nam na jakości i bezpieczeństwie pacjentów. Dla szpitali będzie to też ulga finansowa za poniesione nakłady – mówił wiceminister Marek Tombarkiewicz podczas gali Rankingu Szpitali „Rzeczpospolitej". Dodał, że zakładająca takie rozwiązania ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta właśnie wyszła z konsultacji wewnętrznych i w przyszłym tygodniu trafi do konsultacji publicznych.

– To ustawa oczekiwana przez większość uczestników ochrony zdrowia, o czym świadczy ogromna liczba uwag złożona do jej założeń. Ostatnio płacenie za jakość zapowiadano w 2011 r., ale na zapowiedziach się skończyło. To dla mnie forma zachęty finansowej dla wszystkich zespołów, które muszą być w dobrym, bezpiecznym, akredytowanym szpitalu – dodał wiceminister.

Jak informuje resort zdrowia, ustawa, która zastąpi obowiązującą ustawę o akredytacji w ochronie zdrowia, zakłada wprowadzenie zmian w monitorowaniu zdarzeń niepożądanych i oceny skuteczności leczenia na podstawie rejestrów medycznych. Zdaniem ministerstwa regulacja jest szansą na wprowadzenie rozwiązań w zarządzaniu jakością w opiece zdrowotnej na wzór tych, które obowiązują m.in. w Danii, Szwecji czy Holandii.

etap legislacyjny: konsultacje wewnątrzresortowe