Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lekarze i pielęgniarki

Lekarze specjaliści zwalniajš się z pracy, bo zarobiš mniej niż rezydenci

123RF
Po podwyżkach rezydenci zarobiš więcej niż specjaliœci, którzy w proteœcie zwalniajš się z pracy.

34 na 52 lekarzy zatrudnionych w Œwiętokrzyskim Centrum Psychiatrii w Morawicy złożyło wypowiedzenia z pracy. Pozostali wypowiedzieli też klauzulę opt-out, pozwalajšcš pracować dłużej niż 48 godzin tygodniowo.

Powód? Przewidziane w paŸdziernikowym rozporzšdzeniu ministra zdrowia podwyżki dla rezydentów, którzy zacznš specjalizację z psychiatrii w 2018 r. Zarobiš 4875 zł brutto, podczas gdy pensja specjalisty w Morawicy to 4,4 tys. zł. Tym samym lekarz po pięciu latach specjalizacji, państwowym egzaminie specjalizacyjnym, latach praktyki i ustawicznego kształcenia zarobi mniej niż absolwent medycyny po stażu podyplomowym.

Psychiatrzy żšdajš podwyżki pensji do 8–9 tys. zł i podniesienia stawki za godzinę dyżuru z 50 do 200 zł.

Jak się dowiedzieliœmy, podobne akcje planujš lekarze z innych placówek, m.in. na Dolnym Œlšsku i w Małopolsce. Dotyczy to 19 innych dziedzin deficytowych, m.in. anestezjologii, pediatrii, medycyny ratunkowej. Może to doprowadzić do sytuacji, w której nie będzie obsady całodobowych dyżurów w szpitalach. – Nastroje się zradykalizowały po protestach rezydentów i specjaliœci nie zamierzajš odpuœcić – tłumaczy prof. Bartosz Łoza, prezes Polskiego Towarzystwa Neuropsychiatrycznego.

– To nie w porzšdku, gdy specjaliœci zarabiajš mniej niż rezydenci, ale trzeba zachęcać młodych, bo nie będzie komu leczyć chorych – uważa prof. Agata Szulc, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. – O proporcjonalnie wyższe zarobki specjalistów musi już zadbać szpital – dodaje.

Poza specjalizacjami deficytowymi, których rezydenci zarobiš 1,2 tys. zł więcej od pozostałych, młodzi lekarze zaczynajšcy specjalizację mogš liczyć na 400–500 zł więcej od tych, którzy rezydenturę zaczęli przed II połowš 2017. – Mówienie o rekordowych podwyżkach, jak nazywa je minister, to manipulacja – uważa Damian Patecki, wiceszef Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Zwišzku Zawodowego Lekarzy. I zapowiada, że szpitale mogš się spodziewać pozwów o nierówne traktowanie.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL