Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lekarze i pielęgniarki

Minister zdrowia powołał Radę do spraw Anestezjologii i Intensywnej Terapii

123RF
Specjaliœci łatwiej dotrš do Konstantego Radziwiłła. Minister zdrowia właœnie powołał Radę do spraw Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Rozporzšdzenie w sprawie powołania rady opublikowano w œrodę, 30 listopada. Minister Konstanty Radziwiłł bez głosu intensywistów i anestezjologów obywał się ponad rok, bo kadencja rady powołanej za poprzedniego rzšdu wygasła przed jego nominacjš.

Rada, w której skład wchodzš m.in. minister lub wiceminister, konsultant krajowy oraz przedstawiciele zwišzków zawodowych i towarzystw naukowych, ma przedstawiać analizy dotyczšce swojej dziedziny i wskazywać, czy zabezpieczenie pacjentów jest wystarczajšce.

– To szybsza œcieżka do rozwišzania problemów. Rada może przedstawiać propozycje œrodowiska w sprawie np. standardów leczenia – mówi dr Jerzy Wyszumirski, przewodniczšcy Zwišzku Zawodowego Anestezjologów.

I dodaje, że w dobie przemian w systemie ochrony zdrowia rada daje anestezjologom większš możliwoœć wytłumaczenia ministrowi, jakie sš konsekwencje pewnych rozwišzań prawnych, np. niewpisania oddziałów intensywnej terapii na pierwszy poziom sieci szpitali czy sposobu finansowania, który może pogorszyć stan zabezpieczenia oddziałów intensywnej terapii.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL