Obywatelski projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach zdrowotnych zakłada, że w 2018 r. na ochronę zdrowia zostanie przeznaczone 5,2 proc. PKB, rok później – 5,7 proc. PKB, a w roku 2020 – 6,2 proc. PKB.

Autorzy projektu zaznaczają, że środki, o których mowa, obejmują wydatki budżetowe w części „zdrowie" oraz w dziale „ochrona zdrowia", z wyłączeniem składki na ubezpieczenia zdrowotne czy koszty związane z realizacją stażów podyplomowych lekarzy i lekarzy dentystów oraz specjalizacji lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych ujęte w planie finansowym Funduszu Pracy.

Komitet inicjatywy ustawodawczej powołano w niedzielę, a pod koniec tygodnia PZM planuje złożyć do marszałka Sejmu projekt z 1000 podpisów, które pozwoli mu na zbieranie kolejnych 99 tys.

– Wierzymy, że i pod tym projektem uda nam się zebrać co najmniej ćwierć miliona podpisów, tak jak pod naszym obywatelskim projektem minimalnych wynagrodzeń pracowników w placówkach ochrony zdrowia – mówi Tomasz Dybek, przewodniczący PZM i szef komitetu inicjatywy ustawodawczej.