Lekarze i pielęgniarki

Eksperci: poradnie w szpitalach odbiorą pacjentów lekarzom rodzinnym

123RF
Eksperci ostrzegają: poradnie pediatryczne i internistyczne przy szpitalach mogą odebrać lekarzom część pacjentów.

Utworzenie przy każdym szpitalu, który znajdzie się w sieci, poradni anestezjologicznej, internistycznej i pediatrycznej, zakłada nowelizacja rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Szpitalna porada pediatry i internisty pozwoli skontrolować jego stan po wypisie, zapobiegając w ten sposób powikłaniom i powrotowi na oddział. Wprowadzając poradę z chorób wewnętrznych resort chce też zmniejszyć obciążenie innych specjalistów, do których kieruje się pacjentów po pobycie w szpitalu. To ważna zmiana, bo oddziały internistyczne i pediatryczne przypisano w sieci do poziomu podstawowego, a więc będą funkcjonować we wszystkich szpitalach, również tych najmniejszych - miejskich i powiatowych.

Pomysł chwali dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. - Ze względu na wysokie koszty hospitalizacji, pacjent wypisywany jest dziś ze szpitala najszybciej, jak to możliwe i dobrze, gdy szpital ma szansę otoczyć go opieką – uważa.

Zdaniem części ekspertów przywrócenie przyszpitalnych poradni, które w 1999 r. przeniesiono do poradni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), spowoduje odpływ pacjentów z przyszpitalnych POZ do gabinetów internistycznych przy szpitalach.

 

– Pacjent w naturalny sposób wybierze lekarza przyjmującego w szpitalu – mówi anonimowo jeden z ekspertów branży medycznej. Przepisanie się od dotychczasowego lekarza POZ do innego dla pacjenta wiąże się wyłącznie z wypełnienie druku.

Dr Jacek Krajewski, prezes skupiającego lekarzy rodzinnych Porozumienia Zielonogórskiego, nie boi się, że pacjenci będą rezygnować z dotychczasowych poradni, szczególnie tych blisko miejsc ich zamieszkania.

Poradnie, które zgodnie z dzisiejszym zapisem mają służyć koordynowanej opiece medycznej w szpitalu, mogą się też zmienić. – Rozporządzenie można przecież znowelizować dopisując im funkcję poradni POZ – mówi anonimowo ekspert. I dodaje, że interniści i pediatrzy w szpitalach mogliby być argumentem przetargowym w corocznych negocjacjach ministerstwa z lekarzami rodzinnymi.

Na razie jednak dyrektorzy szpitali głowią się, skąd wziąć specjalistów do nowych poradni. Zgodnie z danymi Naczelnej Izby Lekarskiej pod koniec kwietnia br. internistów wykonujących zawód było 28 955, a pediatrów 14 891, przy czym duża część z nich przyjmuje tylko w poradniach lub indywidualnych praktykach lekarskich w dużych miastach.

- System oparty na tzw. lecznictwie otwartym powinien gwarantować dość szeroką, rozbudowaną sieć ośrodków bliskich miejsca zamieszkania pacjenta, a lecznictwo szpitalne powinno tylko dopełniać tej opieki - mówi dr Małgorzata Gałązka-Sobotka z Uczelni Łazarskiego. ©?

Etap legislacyjny: konsultacje społeczne

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL