Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lekarze i pielęgniarki

#RZECZoPRAWIE: Tomków o aptekach: nowelizacja to dobry pomysł

Marek Tomków – wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej
rp.pl
W czwartkowym programie #REZCZoPRAWIE goœciem Mateusza Rzemka był Marek Tomków – wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Apteka dla aptekarza ma wejœć w życie w czerwcu.

70 proc. europejskich aptek jest prowadzonych przez farmaceutów. Zmiany dotyczš nowo otwieranych aptek. Tylko te placówki będš otwierane przez farmaceutów, a nie przez przedsiębiorców.

Te ograniczenia spowodowały, że wicepremier Morawiecki i wicepremier Gowin majš wštpliwoœci co do zmiany przepisów. Uważajš, że nowelizacja będzie ona ograniczała swobodę działalnoœci gospodarczej.

Cenię sobie zdanie pana Gowina. Patrzšc na szkolnictwo wyższe, które reprezentuje, to każdy rodzaj studiów można zdobyć w systemie 2-stopniowym. Sš tylko 3 wyjštki prawo, medycyna i farmacja. Nie bez powodu. Wszędzie uznaje się, że sš to zawody zaufania publicznego i sš mocno ograniczone.

Zgadzam się z tym, że jest to mocne ograniczenie działalnoœci gospodarczej, tylko apteka nigdy nie była i nie będzie działała w oparciu o swobodę gospodarczš.

Dwa razy więcej dzienników resortowych jest wydanych w stosunku do handlu lekami, niż do handlu broniš. Jeœli sprowadzimy aptekę tylko do działalnoœci sklepu, to proszę powiedzieć mi jaka jeszcze inna działalnoœć ma regulowane ceny? Nam minister ustala 4 tys. cen co 2 miesišce. W której działalnoœci za sprzedaż 2-3 opakowań preparatu grozi kara do pól mln zł? Tak jest w przypadku nawet prostych lęków na grypę. Za przyjęcie jakiejkolwiek obietnicy korzyœci przy zakupie leku refundowanego aptekarz staje przed prokuraturš i grozi mu wyrok do lat 8.

Proszę zwrócić uwagę, że swoboda prowadzenia działalnoœci gospodarczej to swoboda zarzšdzania własnym towarem. My takiej nie mamy. O tym, co się sprzedaje w aptece bardzo często decyduje lekarz. Ustawa refundacyjna wprowadziła 4 tys. sztywnych cen.

Z punktu widzenia gospodarki warto pamiętać, że chodzi tu o ochronę tysięcy przedsiębiorstw zagrożonych bankructwem. Nawet najmniejszy aptekarz, w najmniejszej miejscowoœci, przy najmniejszym obrocie płaci więcej podatku dochodowego niż największe sieci przez ostatnie kilka lat.

Europejski Trybunał Sprawiedliwoœci jednoznacznie stwierdził w 2009 roku, że „apteka dla aptekarza" jest najrozsšdniejszym rozwišzaniem nie z punktu widzenia korporacji zawodu farmaceutów, ale z punktu widzenia pacjentów.

Tomków w #RZECZoPRAWIE

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL