Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lekarze i pielęgniarki

Absolwenci medycyny mogš nie zdšżyć się zgłosić na LEK i LDEK

Fotolia
Tegoroczni absolwenci medycyny mogš nie zdšżyć złożyć wniosku o zdawanie Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK) i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego (LDEK). Termin przesunięto z 15 lipca na 30 czerwca, a ostatnie egzaminy na niektórych uczelniach sš na poczštku lipca.

Informacja o zmianie terminu składania wniosku o zdawanie LEK i LDEK pojawiła się na stronach Ministerstwa Zdrowia i Centrum Egzaminów Medycznych (CEM) w pištek przed œwiętami o godz. 15.30. – Zmieniono go z 15 lipca na 30 czerwca, czyli datę zamknięcia zgłoszeń w Systemie Monitorowania Kształcenia (SMK). Tymczasem np. na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym ostatni egzamin jest 28 czerwca, a w Łodzi w poczštku lipca – mówi Filip Dšbrowski, przewodniczšcy Komisji ds. Młodych Lekarzy Naczelnej Izby Lekarskiej (NIL).

Jak tłumaczy w rozmowie z „Rzeczpospolitš" dyrektor CEM prof. Mariusz Klencki, termin 30 czerwca został zapisany w ustawie: - W toku zmian legislacyjnych nikt nie zauważył przepisu przejœciowego i nie zdšżył go zmienić. Stšd koniecznoœć przesunięcia zgłoszeń z 15 lipca na 30 czerwca – tłumaczy. Zastrzega jednak, że absolwenci, którzy ostatnie egzaminy będš mieli pod koniec czerwca, zgłoszenia w SMK mogš dokonać nawet w dniu ostatniego egzaminu: - Potrzebna będzie jednak dobra wola uczelni i okręgowej rady lekarskiej, która potwierdza w SMK uprawnienie do złożenia wniosku na egzamin. Po wprowadzeniu do systemu, absolwent będzie mógł złożyć wniosek przez internet jeszcze tego samego dnia – tłumaczy prof. Klencki.

I dodaje, że niektórzy studenci mylš zaœwiadczenie o ukończeniu studiów, potrzebne do złożenia wniosku w SMK z prawem wykonywania zawodu, które nadawane jest uchwałš okręgowej rady lekarskiej, co może zajšć nawet kilka tygodni.

Jak zapewnia Filip Dšbrowski, œrodowisko studentów szóstego roku jest oburzone zmianš daty składania wniosku: Dziwi takie postępowanie Ministerstwa Zdrowia. Jesienny egzamin będzie œwiecił pustkami. Informatyzacja powinna ułatwiać, a nie utrudniać życie – zaznacza.

Prof. Klencki ma nadzieję, że uczelniom uda się przeorganizować sesję egzaminacyjnš tak, by studenci zdšżyli złożyć wniosek na egzamin.

Całe zamieszanie spowodował bałagan legislacyjny. – Korzystanie z SMK przy składaniu wniosków o zdawanie LEK i LDEK zapisano w nowelizacji ustawy o systemach informacyjnych w ochronie zdrowia z 2015 r. W grudniu weszła w życie zmiana ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, która przywraca staż podyplomowy i stanowi, że termin zgłoszeń na egzamin w sesji wrzeœniowej upływa 15 lipca. Jednak nikt nie zauważył, że 1 maja tego roku, innym aktem prawnym, wchodzi w życie nowelizacja tej samej ustawy, która zawiera przepis przejœciowy dotyczšcy najbliższej sesji. Stanowi on, że ostatni dzień składania wniosków to 30 czerwca – wyjaœnia prof. Klencki.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL