Strajk lekarzy przeciwko likwidacji oddziałów lubelskiego szpitala

aktualizacja: 20.03.2017, 08:15
Foto: 123RF

Lekarze z lubelskiego szpitala wypowiedzieli klauzule dotyczące ponadwymiarowego czasu pracy w proteście przed likwidacją oddziałów.

REDAKCJA POLECA

Dlaczego lekarz pracujący dłużej, niż przewiduje ustawa, ma być represjonowany? – pytają lekarze z sześciu oddziałów szpitala wojewódzkiego w Lublinie, którzy wypowiedzieli klauzule opt-out, czyli pisemne oświadczenie o zgodzie na pracę w wymiarze przekraczającym przewidziane w ustawie o działalności leczniczej 48 godzin w tygodniu. To sprawia, że nie będą mogli brać więcej niż trzech dyżurów miesięcznie, co oznacza problem z obsadzaniem dyżurów i może sparaliżować pracę szpitala.

Klauzule opt-out wypowiedzieli lekarze zatrudnieni na sześciu oddziałach – gastroenterologii, pediatrii, chirurgii, nefrologii, kardiologii i neurologii. Protestują w ten sposób przeciwko niskim zarobkom, nieadekwatnym do liczby przepracowanych godzin. Stażysta, czyli lekarz po studiach, dostaje 1,4 tys. zł na rękę, rezydent, czyli lekarz w trakcie specjalizacji – od 2,2 do 2,4 tys. zł na rękę, a specjalista najwyżej 3,5 tys. zł.

O wyższe stawki dla lekarzy od wielu miesięcy walczy Porozumienie Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Niedawno zagrozili, że jeśli minister zdrowia nie uwzględni ich postulatów i nie wprowadzi znacznych podwyżek dla lekarzy, zaczną masowo wypowiadać opt-outy w całym kraju.

– Zgoda lekarzy na pracę w wymiarze ponadwymiarowym stanowi zawsze gest dobrej woli wobec dyrektorów szpitali, którzy tego nie doceniają ani nie rozumieją – mówi Damian Patecki, wiceprzewodniczacy Porozumienia Rezydentów.

Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE