Mieszkaniowe

Inwestorzy już ostrzą sobie zęby na kolejne transakcje

Freedom Nieruchomości
Przyszły rok na rynku mieszkaniowym nie będzie gorszy niż mijający. Nadal aktywni będą inwestorzy.
Jakie trendy dojdą do głosu na rynku wtórnym? Co będzie hitem? Zapytaliśmy o to ekspertów.

Paweł Grabowski , pośrednik z BIG Nieruchomości

– Jeśli dostępność i koszt kredytów hipotecznych nie pogorszą się diametralnie, 2016 rok będzie równie udany jak ten. Oprócz rosnącej popularności zakupów mieszkań na wynajem nie przewidujemy innych wyróżniających się tendencji. Już teraz obserwujemy bardzo duże zainteresowanie kawalerkami kupowanymi na wynajem. Rynek jest systematycznie czyszczony z takich ofert. Spośród małych mieszkań nie sprzedają się tylko te, których ceny są wyraźnie przeszacowane. Hitem nadal pozostaną mieszkania kompaktowe, np. dwa pokoje na 30 mkw. czy trzy do 50 mkw. Prognozujemy utrzymanie się cen na obecnym poziomie.

Marcin Moneta, analityk Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości (WGN)

– Wszystko wskazuje, że nadchodzący rok będzie rokiem koniunktury na rynku mieszkań używanych. Takie wnioski można wysnuć z tego, co już się dzieje w tym segmencie. Spadki cen lokali wyhamowały. W niektórych miastach regionalnych widać nawet lekką zwyżkę cen. Od września rynek wtórny zyskał nową dynamikę – został dopuszczony do programu „MdM". Emdeemowskie lokale używane biją rekordy popularności. Taki trend utrzyma się najprawdopodobniej w przyszłym roku. Mieszkania używane są tańsze, a na wielu lokalnych rynkach budownictwo deweloperskie jest ograniczone. Polacy najchętniej poszukują stosunkowo małych mieszkań. Najczęściej są to dwa, góra trzy pokoje do 60 mkw. Wydaje się, że nic się tu nie zmieni, choć jeśli utrzymają się pozytywne tendencje dotyczące zarobków, dostępności mieszkaniowej oraz zrealizowane zostaną plany kolejnych cięć stóp procentowych, to być może w związku z większą zdolnością kredytową ruszy sprzedaż mieszkań dużych, powyżej 70 mkw. Nadal wzięciem będą się cieszyć mieszkania kupowane na wynajem. Muszą być to stosunkowo niewielkie, bardzo dobrze zlokalizowane nieruchomości, na które łatwiej znaleźć najemców. Są jednak czynniki zagrażające popytowi – to rosnący od przyszłego roku minimalny wkład własny do kredytów. Wyniesie on 15 proc. Co prawda KNF daje bankom możliwość obejścia tego wymogu – ubezpieczenia bądź skredytowania dodatkowych 5 proc., ale jak to będzie wyglądało w praktyce, nie wiadomo. Nie wiadomo też, jak sektor bankowy zareaguje na tzw. podatek bankowy. Niektóre instytucje finansowe już podnoszą marże kredytów hipotecznych, co może negatywnie wpłynąć na zdolność kredytową klientów.

Tomasz Błeszyński, doradca na rynku nieruchomości

W nowym roku rewolucji raczej nie będzie. Tak jak do tej pory zainteresowaniem będą się cieszyć nowsze, jedno-, dwupokojowe mieszkania do ok. 50 mkw. o dobrym standardzie, w dobrych lokalizacjach. Klienci poszukują funkcjonalnych lokali, położonych raczej nie nie parterach i nie na ostatnich piętrach. Hitem w przyszłym roku będzie, tak jak do tej pory, oferta z niższą ceną niż rynkowa. Być może mniej zamożni klienci zaczną bardziej interesować się zakupami mieszkań np. na licytacjach komorniczych. Dopóki obowiązują limity w „MdM", ceny mieszkań na rynku wtórnym będą podlegały nieznacznym korektom. Dotyczy to rynków, które mają emdeemowską ofertę. Możliwe, że w połowie roku zabraknie pieniędzy na obsługę programu „MdM", co w połączeniu z przewidywaną sztywną polityką kredytową banków oraz wysoką podażą mieszkań na rynku pierwotnym może doprowadzić do stopniowej stabilizacji cen, a nawet do przecen lokali na rynku wtórnym. Byłoby to pożądane, bo lokale używane są mocno przeszacowane.

Jarosław Mikołaj Skoczeń , ekspert Emmerson Realty

Przyszły rok na rynku mieszkaniowym zapowiada się ciekawie. Uwolnienie rynku wtórnego dla rządowego programu „MdM" przyniosło pod koniec tego roku duży wzrost sprzedaży. W 2016 r. może być podobnie. Dużo się dzieje także na rynku pierwotnym. Wciąż rusza wiele nowych inwestycji. Nie przewiduję większych zmian cen – ani na rynku wtórnym, ani pierwotnym. Utrzymają się na obecnym poziomie.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL