Inwestorzy już ostrzą sobie zęby na kolejne transakcje

aktualizacja: 30.12.2015, 11:05
Inwestorzy już ostrzą sobie zęby na kolejne transakcje
Inwestorzy już ostrzą sobie zęby na kolejne transakcje
Foto: Freedom Nieruchomości

Przyszły rok na rynku mieszkaniowym nie będzie gorszy niż mijający. Nadal aktywni będą inwestorzy.

Jakie trendy dojdą do głosu na rynku wtórnym? Co będzie hitem? Zapytaliśmy o to ekspertów.

Paweł Grabowski , pośrednik z BIG Nieruchomości

– Jeśli dostępność i koszt kredytów hipotecznych nie pogorszą się diametralnie, 2016 rok będzie równie udany jak ten. Oprócz rosnącej popularności zakupów mieszkań na wynajem nie przewidujemy innych wyróżniających się tendencji. Już teraz obserwujemy bardzo duże zainteresowanie kawalerkami kupowanymi na wynajem. Rynek jest systematycznie czyszczony z takich ofert. Spośród małych mieszkań nie sprzedają się tylko te, których ceny są wyraźnie przeszacowane. Hitem nadal pozostaną mieszkania kompaktowe, np. dwa pokoje na 30 mkw. czy trzy do 50 mkw. Prognozujemy utrzymanie się cen na obecnym poziomie.

Marcin Moneta, analityk Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości (WGN)

– Wszystko wskazuje, że nadchodzący rok będzie rokiem koniunktury na rynku mieszkań używanych. Takie wnioski można wysnuć z tego, co już się dzieje w tym segmencie. Spadki cen lokali wyhamowały. W niektórych miastach regionalnych widać nawet lekką zwyżkę cen.Od września rynek wtórny zyskał nową dynamikę – został dopuszczony do programu „MdM". Emdeemowskie lokale używane biją rekordy popularności. Taki trend utrzyma się najprawdopodobniej w przyszłym roku. Mieszkania używane są tańsze, a na wielu lokalnych rynkach budownictwo deweloperskie jest ograniczone. Polacy najchętniej poszukują stosunkowo małych mieszkań. Najczęściej są to dwa, góra trzy pokoje do 60 mkw.

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE