Czy banki zamkną drogę do mieszkań

aktualizacja: 18.12.2015, 10:21
Osiedle Classic
Osiedle Classic
Foto: Materiały Inwestora

Zadłużając się na mieszkanie, od stycznia trzeba będzie mieć już 15 proc. wkładu własnego. Czy popyt na lokale spadnie?

Czy wyższy wkład własny do kredytu, zablokuje młodym ludziom drogę do własnego mieszkania? Czy zmiany przepisów w bankach wpłyną na sprzedaż mieszkań? Wyniki sondy przeprowadzonej wśród deweloperów prezentuje Kamil Niedźwiedzki, analityk portalu Dompress.pl:

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp:

- Podwyższenie wkładu własnego na pewno będzie miało wpływ na zdolność nabywczą klientów i sprzedaż mieszkań, jednak mniejszy niż można by się spodziewać. Po pierwsze, wkładu na poziomie 20 proc. od dłuższego czasu wymaga już część banków, a w pozostałych klienci mogą liczyć na niższe koszty kredytu.

Klientom o mniej zasobnym portfelu pomocą służy program "MdM", gdzie dofinansowanie traktowane jest jako wkład własny. Co ważne, wzrost wkładu własnego do 15 proc. nie w każdym przypadku będzie oznaczał konieczność wpłaty gotówki. Już teraz wiele banków przygotowuje specjalną ofertę, w ramach której klient, mając 10 proc., brakujące 5 proc. może uzyskać poprzez dodatkowe ubezpieczenie lub zastaw na lokacie.

Warto też zaznaczyć, że od paru miesięcy bardzo aktywni na rynku są klienci inwestycyjni, którzy wybierają zakup nieruchomości jako alternatywę dla nisko oprocentowanych lokat. W najbliższym czasie stopy procentowe nie powinny wzrosnąć. Część analityków prognozuje wręcz dalsze ich spadki.

W portfelu LC Corp są projekty, gdzie udział transakcji z inwestorami wynosi 60-80 proc. Są to np. inwestycje: 5 Dzielnica i Grzegórzecka 77 w Krakowie, Osiedle Krzemowe w Warszawie czy Przy Alejach w Gdańsku.

Żródło: ekonomia.rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE