Luksus budowany z myślą o seniorach

aktualizacja: 25.01.2016, 07:10

Miasteczka wesołych staruszków budowane w amerykańskim stylu nie przyjmą się w Polsce. Ale na nowoczesne domy opieki, oferujące więcej niż łóżko w pokoju, popyt będzie rósł.

Dlaczego? Inwestorzy, którzy postawili na tzw. srebrny biznes w nieruchomościach, przywołują statystyki: Polska należy do najszybciej starzejących się społeczeństw w Europie. W ciągu niespełna dziesięciu lat odsetek osób w wieku 60+/65+ w Polsce zwiększył się z 15 do 17 proc. Do 2035 r. ma wzrosnąć do 27 proc.

Jednocześnie od kilku lat widać zmieniający się model społeczny, w którym tradycyjna wielopokoleniowa rodzina jest coraz rzadziej spotykana. Szczególnie w dużych miastach. Młodsze pokolenie, poświęcające na pracę i karierę więcej czasu niż ich rodzice, coraz chętniej dopłaca do ich emerytur, aby zapewnić seniorom lepsze życie. Z kolei osoby urodzone w czasie wyżu z lat 50. ubiegłego wieku nie chcą być zdane na opiekę swoich dzieci.

Z najwyższej półki

Do najbogatszych w kraju seniorów swoją ofertę kieruje inwestor Domu Seniora Vivante (WI Vivante Fundusz Inwestycyjny). Obiekt, który ma kosztować ok. 110 mln zł, powstanie w podwarszawskim Otwocku.

– Dom Seniora Vivante pozycjonujemy w segmencie premium. Koszt pobytu w placówce szacujemy na kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Nie prowadzimy oficjalnego naboru, ale mamy już pierwsze rezerwacje. Z założenia oferta przeznaczona będzie dla osób o bardzo wysokim statusie majątkowym – opowiada Piotr Klinowski, dyrektor zarządzający projektem Vivante.

Przywołuje dane z raportu KPMG „Rynek dóbr luksusowych w Polsce", z którego wynika, że w 2014 r. wzrosła w Polsce liczba osób zamożnych i bogatych, ze szczególnym uwzględnieniem tych najbogatszych – z 45 tys. 2013 r. do 47 tys.

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE