Polscy artyści zaśpiewają dla całego świata

Metropolitan Opera ogłosiła plan transmisji do 70 krajów swoich atrakcji przyszłego sezonu. Wśród zaproszonych gwiazd są Aleksandra Kurzak i Piotr Beczała.

Publikacja: 15.02.2018 21:45

Foto: Metropolitan Opera

Dla Aleksandry Kurzak będzie to pierwsza taka transmisja z Nowego Jorku, w której weźmie udział. W Metropolitan Opera ma jednak już mocną pozycję Niedawno odniosła sukces w roli Neddy w „Pajacach". W przyszłym sezonie pojawi się jako Micaela w „Carmen" Bizeta. Ten właśnie spektakl znalazł się w dziesiątce tytułów wybranych do cyklu transmisji MET Live HD.

W przeciwieństwie do Aleksandry Kurzak Piotr Beczała jest artystą niemal każdego sezonu obecnym na ekranach całego świata. Nic dziwnego, że te transmisje docierają też do jego rodzinnego miasta Czechowice–Dziedzice.

Już niedługo, bo w połowie kwietnia będzie można go obejrzeć w „Luisie Miller" Verdiego, w której dotąd nie występował. A w przyszłym sezonie zaprezentuje się w kolejnym nowym wcieleniu jako Maurycy, syn Augusta II Sasa i ukochany tytułowej bohaterki opery „Adriana Lecouvreur" Cilei. W nią wcieli się zaś Anna Netrebko. Spektakle z Nowego Jorku, które można oglądać na ekranach, zawsze mają wiele gwiazd w obsadzie. Słynna Anna Netrebko wystąpi więc również jako Aida w przedstawieniu 6 października, inaugurującym sezon 2018-2019. Podobnie jak Adriana Lecouvreur jest to rola, w której słynnej Rosjanki Nowy Jork nigdy nie oglądał. Zainteresowanie obydwoma spektaklami już więc jest bardzo duże.

Wśród dziecięciu spektakli wybranych do cyklu MET Live HD są cztery premiery. Obok „Adriany Lecouvreur" będą to „Samson i Dalila" Saint-Saensa, współczesny operowy thriller „Marnie" Muhly'ego i nowa inscenizacja „Traviaty". Po raz pierwszy na ekranie pojawią się też „Dialogi karmelitanek". A listę uzupełniają spektakle cieszące się w Nowym Jorku szczególną popularnością, „Córka pułku" Donizettiego, „Dziewczyna z zachodu, Pucciniego czy oryginalnie zainscenizowana przez Roberta Lepage'a „Walkiria" Wagnera.

To już trzynasty sezon transmisji. Można je oglądać w 2200 miejscach w 70 krajach. Średnia publiczność każdego przedstawienia to 300 tysięcy widzów, do tej pory sprzedano ponad 24 mln biletów. W Polsce sobotnie transmisje z Nowego Jorku są dostępne w prawie 40 kinach, teatrach lub w filharmoniach. Dyrekcja Metropolitan wprowadza w tym roku pewne innowacje. Najważniejsza z nich to zaplanowane na lato powtórki niektórych przedstawień. Wybrano te szczególnie lubiane, ale dwa z nich –„Eugeniusz Oniegin" oraz „Trubadur" – mają charakter szczególnych. Wystąpił w nich zmarły niedawno znakomity i bardzo popularny baryton Dmitrij Chworostowski.

Nowość druga – to film dokumentalny „Dom, w którym mieszka opera" zrealizowany z okazji 50-lecia działalności Met w Lincoln Center. Ma być prezentowany już od maja.

Plan transmisji z Metropolitan w sezonie 2018-2019

6 października 2018
Giuseppe Verdi „Aida”
Anna Netrebko po raz pierwszy w Nowym Jorku w roli etiopskiej niewolnicy, czyż może być bardziej atrakcyjne otwarcie sezonu? Do tego Łotysz Aleksadrs Antonenko jako Radames i Gruzinka Anita Rachvelishvili (Amneris), a więc najlepsi śpiewacy zza naszej wschodnie granicy. I monumentalna inscenizacja Sonji Frisell, czyli starożytny Egipt jak prawdziwy.

20 października 2018
Camille Saint-Saens „Samson i Dalila”
Nowa inscenizacja, którą zrealizuje Serb mieszkający w Ameryce i kolejny w Metropolitan reżyser specjalizujący się z sukcesami w musicalach na Broadwayu. W głównych rolach dwie gwiazdy pierwszej wielkości: Elina Garanča i Roberto Alagna. Jeśli będzie między nimi taka chemia, jak w „Carmen” w 2010 roku, spektakl może być pasjonujący. Za pulpitem dyrygenckim Sir Mark Edler.

27 października 2018
Giacomo Puccini „Dziewczyna z Zachodu”
Wznowienie inscenizacji Giancarlo del Monaco, który wykreował obrazy jak z prawdziwego westernu. Najważniejsi są jednak bohaterowie spektaklu. Tenora Jonasa Kaufmanna rekomendować nie trzeba, w ścigającego go szeryfa wcieli się świetny baryton, Željko Lučić, tytułową dziewczyną będzie wagnerowska gwiazda, Eva-Maria Westbroek. Dyryguje Marco Armiliato.

10 listopada 2018
Nico Muhly „Marnie”
Premiera współczesnej opery, jej autorem jest niespełna 37-letni Amerykanin Nico Muhly, poruszający się zarówno w świecie muzyki poważnej, jak i popu. Skomponował operowy thriller na kanwie powieści Winstona Grahama, która w 1964 r. zainspirowała Alfreda Hitchcocka do nakręcenia filmu. Reżyserem inscenizacji przeniesionej z English National Opera jest Michael Mayer, w rolach głównych: Isabel Leonard i Christopher Maltman, kierownictwo muzyczne Robert Spano.

15 grudnia 2018
Giuseppe Verdi „Traviata”
Kolejna inscenizacja Michaela Mayera, tym razem absolutna nowość, przygotowana specjalnie dla Metropolitan. I kolejne wielkie gwiazdy w obsadzie: Diana Damrau jako Violetta, pochodzący z Hawajów Quinn Kelsey jako Germont-ojciec, ale najciekawiej zapowiada się występ Juana Diego Floreza jako Alfreda, który dotąd specjalizował się w operach Rossiniego i Donizettiego. Za pulpitem dyrygenckim nowy szef muzyczny Metropolitan, Yannick Nézet-Séguin.

12 stycznia 2019
Francesco Cilea „Adriana Lecouvreur”
Słynny duet Anna Netrebko i Piotr Beczała w nowym wcieleniu. Ona jako aktorka Comedie Franacais, on jako jej ukochany Maurycy, syn Augusta II Sasa (to postaci autentyczne). W tych rolach wystąpili jesienią 2017 roku w Wiedniu, teraz nadchodzi czas na Nowy Jork. Premierę tej tragicznej historii miłosnej przygotowuje Sir David McVicar, dyrygować ma Gianandrea Noseda.

2 lutego 2019
George Bizet „Carmen”
Roberto Alagna wraca do swego wielkiego sukcesu nowojorskiego sprzed dziewięciu lat, do Don Josego. Tym razem uczyni to w Aleksandry Kurzak jako Micaeli, Carmen będzie 35-letnia Clémentine Margaine, jedno z odkryć ostatnich lat. Inscenizacja Sir Richarda Eyrego to największy hit transmisji MET Live HD, była już prezentowana parokrotnie. Dyryguje Louis Langrée.

2 marca 2019
Gaetano Donizetti „La Fille du Régiment”
Spektakl Laurenta Pelly'ego był przebojem poprzedniej dekady, przewędrował przez kilka czołowych scen operowych z Covent Garden i Metropolitan na czele. Teraz wróci z wschodzącą gwiazdą Prette Yende w roli córki pułku oraz ulubieńcem nowojorskiej publiczności, Javierem Camareną, który jako Tonio jest zdaniem niektórych lepszy niż bezkonkurencyjny dotąd Juan Diego Florez. Dyrygent to Enrique Mazzola.

30 marca 2019
Richard Wagner „Walkiria”
Cały „Pierścień Nibelunga” zrealizowany przez słynnego Roberta Lepage’a to najdroższa produkcja w dziejach Metropolitan, kosztowała 16 mln dolarów. Statystycznie rzecz ujmując, na pokazywaną w transmisji „Walkirię” przypada jedna czwarta tej sumy. Scenograficzny pomysł Lepage’a jest jednak niezwykly, choćby dla niego warto spektakl obejrzeć. A w obsadzie są na dodatek wagnerowskie sławy: Christine Goerke (Brunhilda), Eva-Maria Westbroek (Sieglinda), (Stuart Skelton (Siegmund), a za pulpitem dyrygenckim dyrektor Opery Paryskiej Philippe Jordan.

11 maja 2019
Francis Poulenc „Dialogi karmelitanek”
Opera napisana w połowie XX wieku, ale opowiada o czasach Rewolucji Francuskiej. Ten wielki fresk historyczny jest prawie nieznany w Polsce, tym bardziej warto zobaczyć wznowienie spektaklu Johna Dextera. W zakonnych habitach karmelitanek gwiazdy rożnych pokoleń, m. in. Isabel Leonard, Adrianne Pieczonka i Karita Mattila, Za pulpitem dyrygenckim ponownie dyrektor Yannick Nézet-Séguin.

Lista miejsc w Polsce, gdzie można oglądać transmisje i retransmisje:

1. Białystok – Opera i Filharmonia Podlaska
2. Bydgoszcz – Multikino
3. Czechowice-Dziedzice – kino Świt
4. Częstochowa – kino Iluzja
5. Dąbrowa Tarnowska – kino Sokół
6. Elbląg – kino Światowid
7. Ełk – Ełckie Centrum Kultury
8. Gdańsk – Multikino
9. Gdynia – Multikino
10. Gliwice – kino Amok
11. Jaworzno – Multikino
12. Katowice – kino Kosmos
13. Kielce – Filharmonia Świętokrzyska
14. Konin – kino Centrum
15. Kraków – kino Kijów.Centrum
16. Lublin – Teatr Stary
17. Łódź – Filharmonia Łódzka
18. Nowa Sól – kino Europa
19. Olsztyn – Multikino
20. Poznań – Centrum Kultury „Zamek”
21. Poznań – Multikino Malta
22. Przemyśl – kino Centrum
23. Rybnik – Teatr Ziemi Rybnickiej
24. Rzeszów – kino Zorza
25. Stargard – Stargardzkie Centrum Kultury
26. Szczecin Multikino
27. Szczecinek – kino Wolność
28. Tczew – Centrum Kultury i Sztuki
29. Wadowice – kino Centrum
30. Warszawa – Teatr Studio
31. Warszawa – kino Praha
32. Warszawa – Multikino Złote Tarasy
33. Włoszczowa – kino Muza
34. Wrocław – kino Nowe Horyzonty
35. Zabrze – Multikino
36. Zamość – Centrum Kultury Filmowej „Stylowy”

Dla Aleksandry Kurzak będzie to pierwsza taka transmisja z Nowego Jorku, w której weźmie udział. W Metropolitan Opera ma jednak już mocną pozycję Niedawno odniosła sukces w roli Neddy w „Pajacach". W przyszłym sezonie pojawi się jako Micaela w „Carmen" Bizeta. Ten właśnie spektakl znalazł się w dziesiątce tytułów wybranych do cyklu transmisji MET Live HD.

W przeciwieństwie do Aleksandry Kurzak Piotr Beczała jest artystą niemal każdego sezonu obecnym na ekranach całego świata. Nic dziwnego, że te transmisje docierają też do jego rodzinnego miasta Czechowice–Dziedzice.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kultura
Decyzje Bartłomieja Sienkiewicza: dymisja i eurowybory
Kultura
Odnowiony Pałac Rzeczypospolitej zaprezentuje zbiory Biblioteki Narodowej
Kultura
60. Biennale Sztuki w Wenecji: Złoty Lew dla Australii
Kultura
Biblioteka Narodowa zakończyła modernizację Pałacu Rzeczypospolitej
Kultura
Muzeum Narodowe w Krakowie otwiera jutro wystawę „Złote runo – sztuka Gruzji”