Polska moda na wirtualnym wybiegu

aktualizacja: 16.06.2017, 23:57
Foto: materiały prasowe

Google Arts & Culture uruchomiło wirtualna wystawę, poświęconą historii światowej mody.

REDAKCJA POLECA
24.06.2017
Głęboki sens abstrakcji
17.06.2017
Documenta w Kassel: Tęsknota za demokracją
16.06.2017
Pożegnanie z Syrenami
15.06.2017
"Tak widzą": Świat oczyma Węgrów
kariera
Zamożny Polak - ile zarabia?

Projekt „We wear culture” powstał dzięki współpracy z ponad 180 instytucjami, domami mody i muzeami z Nowego Jorku, Paryża, Londynu, Tokio, Sao Paulo i wielu innych miast.

Obejmuje 400 tematycznych wystaw z 30 tysiącami zdjęć, filmów oraz unikalnych dokumentów. Pozwala lepiej poznać ikony stylu, trendsetterów i wielkich projektantów. Są wśród nch m.in. Alexander McQueen, Marilyn Monroe, Audrey Hepburn, Christian Dior, Helmut Newton, Irving Penn, Yves Saint Laurent, Gianni Versace, Oscar de la Renta, Pierre Balmain, Miyake Issey.

Dodane filmy opowiadają o ubraniach-symbolach: o małej czarnej Coco Chanel, legendarnym gorsecie od Vivienne Westwood, czy czerwonych szpilkach Marilyn Monroe, stworzonych przez Salvatore Ferragamo. Można tu poznać historię mody – od starożytności, poprzez czasy nowożytne, aż po współczesność oraz kultowe projekty.

W tworzeniu projektu mają także udział polskie instytucje: Muzeum Narodowe oraz Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i Muzeum Historii Katowic. 

Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowało wirtualną wystawę „Piękne hafty. Ze wzornika i żurnala”, na której przedstawia haftowane ubiory i akcesoria ze swej kolekcji, udostępnianej także w wymiarze rzeczywistym w Galerii Sztuki Dawnej Muzeum. Na platformie Google Arts & Culture, pokazuje m.in. haftowany frak i kamizelkę z drugiej połowy XVIII wieku – przykłady męskiej mody dworskiej ówczesnej Europy; empirową suknię z początku XIX wieku, noszoną przez jedną ze najsłynniejszych kobiet tamtego czasu, królową Prus Luizę, oraz płaszcz koronacyjny Augusta III, pokryty wyrafinowanym wzorem i zachwycającym fakturalnym bogactwem złotych i srebrnych nici.

Z kolei Państwowe Muzeum Etnograficzne opracowało wirtualną wystawę „Weaving the Tradition – Traditional Polish Folk Costumes” z wyborem 240 obiektów, pochodzących z największej kolekcji w Polsce tego typu, liczącej 11 tysięcy eksponatów. Można tutaj obejrzeć najważniejsze typy strojów z różnych regionów kraju, biżuterię i techniki hafciarskie. Ponadto zbiory unikalnych archiwalnych grafik, filmów oraz atelierowych fotografii., pozwalające zrozumieć, co kryje się pod pojęciem „moda” w kulturze ludowej.

Więcej na https://www.google.com/culturalinstitute/beta/project/fashion

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE