Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Kultura

"Brave Kids" w Polsce

Sławomir
Ponad 160 dzieci z 17 krajów różnych kontynentów rozpoczęło w pięciu polskich miastach zajęcia. Przez prawie miesiąc będą rozwijać umiejętności artystyczne i uczyć się wiary w siebie.

To już ósma edycja Brave Kids – projektu organizującego spotkania dziecięcych grup artystycznych z różnych części świata. Do Polski przyjeżdżają dzieci z ubogich środowisk, żyjący w szczególnie trudnych warunkach, na przykład z domów dziecka w Meksyku, z grupy Kainonia w kenijskich slumsach czy podopieczni Fundacji Good Romani zajmującej się dziećmi z blokowiskach w Koszycach, zwanego największym romskim gettem w Europie. Twarzą tegorocznej  edycja, jest 12-letnia dziewczynka z Syrii, która wraz z rodziną mieszka w obozie dla uchodźców Libanie.

Wszystkie dzieci będą gośćmi polskich rodzin, a na zajęciach spotykają się z polskimi rówieśnikami, np. grupą artystyczną Hope4Street z warszawskiej Pragi. Rodziny, które wyrażają chęć przyjęcia dzieci, uczestniczą wcześniej w zajęciach międzykulturowych, pomagających nawiązać lepszy kontakt z małymi gośćmi. Natomiast warsztaty artystyczne dla uczestników programu Brave Kids prowadzą aktorzy i animatorzy kultury.

– Uczestnictwo w tym projekcie to wyjątkowe wydarzenie dla każdej rodziny goszczącej – uważa Justyna Warecka, producent wykonawczy Brave Kids. – Dzięki wizycie dzieci zmieniają swoje patrzenie na świat. Stają się bardziej tolerancyjni i otwarci na drugiego człowieka. Nawiązują się też przyjaźnie, które trwają później wiele lat. Z kolei dzieci mają szansę zobaczyć, jak wygląda zwyczajne życie w Polsce. Zaczynają też rozumieć, że przykładanie się do nauki i pielęgnowanie pasji pomaga wywalczyć lepsze życie.

Dzieci będą mieszkać i pracować w tym roku w Warszawie, Wrocławiu, Wałbrzychu, Przemyślu i Białymstoku. Po dwóch tygodniach pobyt tam zakończą występami dla publiczności, a potem pojadą do Obornik Śląskich, gdzie wspólnie przygotują spektakl finałowy. Zostanie on zaprezentowany 10 lipca we wrocławskim Teatrze Polskim. Z powodu ogromnego zainteresowania publiczności w tym roku dziecięcy artyści wystąpią dwukrotnie – o godz. 17 i 19.

Bilety są już w sprzedaży. Można je nabywać na stronie Ticketpro.pl oraz w punktach sprzedaży Ticketpro. Będzie można je kupić również przed spektaklami w kasach w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Pieniądze ze sprzedaży biletów zostaną przeznaczone na pokrycie kosztów związanych z wyżywieniem i zakwaterowaniem dzieci podczas drugiego etapu tegorocznej edycji projektu.

Od 2009 roku w projekcie Brave Kids wzięło udział ponad tysiąc dzieci z całego świata. Pomagało im 280 polskich rodzin goszczących i taka sama liczba wolontariuszy. Natomiast przedstawienia z udziałem młodych artystów obejrzało 6 tys. widzów.

Źródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL