Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kultura

Kto dostał majtki Sharon Stone z „Nagiego instynktu”

materiały prasowe
Trup w łóżku, ekscytujšca Sharon Stone, zafascynowany niš Michael Douglas, szpikulec do lodu i słynna scena, w której bohaterka Catherine Tramell w czasie przesłuchania zakłada nogę na nogę, a kamera podpatruje, że nie ma na sobie majtek. Właœnie mija 25 lat od premiery „Nagiego instynktu” Paula Verhoevena.

Gwiazdor rocka ginie we własnej sypialni, zamordowany szpikulcem do lodu. Œledztwo w tej sprawie zaczyna prowadzić inspektor John Curran. Głównš podejrzanš jest kochanka rockmana, która w swojej powieœci opisała podobnš zbrodnię. Curran jest niš ewidentnie zafascynowany. Zaczyna z niš prowadzić niebezpiecznš grę.

Ten thriller erotyczny na zawsze zapisał się w historii kina. Jest niepojšcy, zagadkowy. Obnaża głęboko skrywane instynkty.

Scenariusz napisał Joe Eszterhas. Podobno w dwa tygodnie. Nazwał wówczas swój projekt „Love Hurts”. Jego bohaterowie mieli swoje pierwowzory w rzeczywistoœci. Z policjantem o podobnej osobowoœci, Eszterhas zetknšł się, gdy pracował w Cleveland jako dziennikarz piszšc do swojej gazety reportaże kryminalne. Dziewczynę przypominajšcš Catherine też spotkał na swojej drodze i - jak wyznał - mało nie przypłacił tego życiem.

Tekst Eszterhas sprzedał producentom za 3 mln dolarów. Za kamerš stanšł Paul Verhoeven, Holender, specjalista od kina akcji.

— W tym filmie widać chyba lekcje, jakich udzielił mi Hitchcock — powiedział mi kiedyœ w wywiadzie.

Andrzej Wajda mawiał, że o sukcesie filmu w 80 procentach decyduje dobre obsadzenie ról. Verhoeven trafił w dziesištkę.

Rolę Nicka Currana odrzucili Wesley Snipes i Don Johnson.  Tom Cruise, Brad Pitt i Ray Liotta z kolei nie bardzo podobali się Verhoevenowi. Michael Douglas okazał się rewelacyjnym detektywem.

A Catherine Tramell? W 1986 roku mało znana aktorka Sharon Stone zgodziła się pozować dla „Playboya. Na okładce pisma ukazało się jej nagie zdjęcie - z kostkš lodu w ustach. Na takie pozowanie nie pozwalajš sobie zwykle znane aktorki. Ale ona nie była jeszcze wówczas gwiazdš. Chciała wyjœć z cienia. I udało jej się. Zobaczył jš Paul Verhoeven i zaproponował jej rolę w „Pamięci absolutnej”. Zagrała tam uprawiajšcš kickboxing żonę Arnolda Schwarzeneggera. Gdy niedługo potem Verhoeven zaczšł przygotowywać się do „Nagiego instynktu, nie ukrywał, że szuka do roli Tramell gwiazdy. Ale wszystkie sławy, m.in. Geena Davis czy Debra Winger, odmawiały, bo scenariusz kapał od seksu i przemocy. A Stone bardzo chciała grać. I okazała się w niej ekscytujšca: inteligentna, nieodgadniona, chłodna, a jednoczeœnie ogromnie seksowna.

Zrobiła prowokację, na jakš nie pozwoliła sobie przedtem żadna liczšca się aktorka. W scenie przesłuchania, zakładajšc nogę na nogę, wystšpiła bez bielizny. Podejrzał to nie tylko filmowy policjant. Także kamera. Kiedy po premierze rozpętała się burza, aktorka twierdziła, że Verhoeven sfilmował jš podstępem.

— W czasie pracy nie było między nami konfliktów — wspomina Verhoeven. —  To potem Sharon zaczęła opowiadać, że nie wiedziała, iż kręcę tę słynnš scenę bez majtek. Oczywiœcie wiedziała. Przed ujęciem zdjęła figi i przyniosła mi je mówišc, że to prezent. Œwiadomie chciała prowokować. Potem zresztš rozmawialiœmy o tym niejednokrotnie.

Potem zresztš Stone  przyznała, że to ona wszystko wymyœliła.

Na planie czuło się, że między Stone i Douglasem nie iskrzy, że niespecjalnie za sobš przepadajš, że jest między nimi jakieœ napięcie.

— Właœnie to napięcie stworzyło klimat „Nagiego instynktu” — przyznawała potem aktorka, a Verhoeven dodawał:

— Sharon jest pięknš i seksownš kobietš o silnej osobowoœci, ale musi grać z kimœ jej godnym, kto jednak jej całkowicie nie zdominuje. Wtedy rozkwita. Michael Douglas to aktor o wielkiej charyzmie. W „Nagim instynkcie” ustšpił swojej partnerce miejsca na pierwszym planie, a jednoczeœnie potrafił stworzyć dla niej interesujšcy kontrapunkt.

Po premierze w roku 1992 film wzbudził sporo kontrowersji. Odezwali się wszyscy – od oburzonych moralistów aż po œrodowiska LGBTQ. Ale to tylko wzmogło ciekawoœć widzów. „Nagi instynkt, zrealizowany za 49 mln dolarów, przyniósł z kin na całym œwicie 352 mln dolarów. Stał się klasykiem. I do dzisiaj niepokoi.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL