Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kultura

Nasz solista w Tokio

TW-ON/
Władimir Jaroszenko z Polskiego Baletu Narodowego został zaproszony do udziału w goœcinnych występach w Japonii słynnego zespołu Johna Neumeiera.

Aby zrozumieć wagę tej informacji, trzeba dodać dwa uzupełnienia. Hamburg Ballett, którym od ponad czterech dekad kieruje Amerykanin John Neumeier, to jedna z najlepszych grup baletowych œwiata. I od równie długiego czasu żaden tej klasy zespołów nie powiwerzył głównej roli soliœcie z Polski.

Władimir Jaroszenko jest Rosjaninem, ukończył szkołę baletowš w Krasnodarze i tam zaczynał karierę. Od dziewięciu lat zwišzany jest jednak z baletem naszej Opery Narodowej, przekształconym w 2009 roku w Polski Balet Narodowy.

W warszawskim teatrze, w którym pozycję pierwszego solisty zdobył w 2010 roku, zatańczył wiele czołowych ról. Kiedy zaœ w 2013 roku John Neumeier przygotowywał z Polskim Baletem Narodowym nowš wersję jednego ze swych najgłoœniejszych spektakli – „Snu nocy letniej” – zwrócił uwagę na Władimira Jaroszenkę. Powierzył mu wtedy partię Oberona w spektaklu inspirowanym oczywiœcie komediš Williama Szekspira.

I właœnie w tym wcieleniu zaprezentuje się on teraz 11 i 13 marca w tokijskim Teatrze Bunka Kaikan, majšc za partnerkę w partii Hipolity-Tytanii jednš z gwiazd Baletu Hamburskiego, Francuzkę Hélene Bouchet, laureatkę Międzynarodowego Konkursu Baletowego w Warnie i prestiżowej moskiewskiej nagrody „Benois de la Danse”, tańczšcš w w zespole Neumeiera wszystkie główne role.

John Neumeier to artysta nietypowy, w latach 60. XX wieku zdecydował się na podróż z Ameryki do Europy. W tamtym okresie młodzi ludzie marzšcy o karierze tancerza wędrowali w kierunku odwrotnym – do Nowego Jorku, który był œwiatowš metropoliš tańca współczesnego. On zaœ w Hamburgu znalazł swój dom.

Do naszego kraju John Neumeier ma szczególny stosunek, jego matka była bowiem Polkš. W warszawskim Teatrze Wielkim pracował więc po raz pierwszy już w latach 80.

– W Ameryce utrzymywaliœmy œciœlejsze zwišzki z rodzinš matki, która trzymała się razem – opowiadał mi – Czułem się więc bardziej zwišzany z Polskš i kiedy po raz pierwszy dostałem zaproszenie z waszego kraju, był we mnie rodzaj patriotycznego obowišzku, nakazujšcy przyjazd.

John Neumeier rzadko powierza swoje choreografie innym zespołom niż Hamburg Ballett. Dla warszawskiego Teatru Wielkiego uczynił to dotšd dwukrotnie, ale kolejnš premierę z Polskim Baletem Narodowym planuje zrealizować w 2018 roku.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL