Nie żyje Umberto Eco

aktualizacja: 20.02.2016, 07:03
Foto: Fotorzepa/Marian Zubrzycki

W wieku 84 lat odszedł Umberto Eco. O śmierci pisarza poinformowała jego rodzina.

REDAKCJA POLECA

Pisarz zmarł wczoraj wieczorem w swoim rodzinnym domu.

Eco urodził się w Alessandrii w 1932 roku. Był pisarzem i filozofem. Wykładał na uniwersytetach w Bolonii i we Florencji.

Eco uhonorowany został 32 tytułami doktora honoris causa, przyznały mu go również  warszawska Akademia Sztuk Pięknych i Uniwersytet Łódzki.

Światową sławę przyniósł mu jeden z największych bestsellerów w historii literatury – thriller filozoficzny „Imię róży” (1980). Napisana trochę z przekory fabuła, łącząca erudycję ezoteryczną z intrygą kryminalną, okazała się perfekcyjną konstrukcją dramatyczną. Przebojem stała się także wersja filmowa z 1986 roku, z Seanem Connerym w roli głównej.

Sukces odniosło również późniejsze o osiem lat „Wahadło Foucaulta”. Kolejne powieści – „Wyspa dnia poprzedniego” (1994) oraz „Baudollino” – cieszyły się już mniejszym powodzeniem.

Był wszechstronny humanistą, autorem studiów na temat relacji twórczości artystycznej i masowych środków porozumiewania się, licznych prac eseistycznych, m.in. „Dzieło otwarte” (1962), „Forma i nieokreśloność w poetykach współczesnych”, „Nieobecna struktura”.

Przez wiele lat pisał felietony do mediolańskiego tygodnika „L’Espresso” - zebrane zostały w kilka tomów pod wspólnym tytułem „Zapiski na pudełku od zapałek”. W 2004 r. opublikował „Historię piękna” (rok później ukazała się w polskim tłumaczeniu) – pracę zbiorową pod swoją redakcją, dotyczącą koncepcji piękna w różnych epokach.

Grzegorz Sowula, Monika Małkowska

Komentarz dnia
Żródło: repubblica.it

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE