Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Kultura

XVII Nagroda im. Gieysztora dla Krystyny i Andrzeja Wajdów

materiały prasowe
Laureaci odebrali ją w środę na Zamku Królewskim w Warszawie. Prestiżową Nagrodę imienia profesora Aleksandra Gieysztora przyznaje Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy od 1999 roku za wybitne osiągnięcia, służące ochronie polskiego dziedzictwa kulturowego.

Scenografkę Krystynę Zachwatowicz-Wajdę i Andrzeja Wajdę doceniono nie tylko za dokonania filmowe i teatralne, ale również za wyjątkowe zasługi na rzecz popularyzacji sztuki i rozwoju polskich muzeów.

Kapituła Nagrody pod przewodnictwem prof. Andrzeja Rottermunda szczególnie podkreślała właśnie ten drugi aspekt działalności obojga artystów, dzięki której powstało m.in. krakowskie Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” i Pawilon Wyspiańskiego w Krakowie, czy Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu.

Na wybudowanie Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” Andrzej Wajda przeznaczył japońską Nagrodę Kioto, którą otrzymał w 1987 roku za twórczość filmową i teatralną. Manggha, zaprojektowana przez wybitnego japońskiego architekta Arata Isozaki, powstała specjalnie z myślą o stworzeniu miejsca dla znakomitej kolekcji sztuki japońskiej, zgromadzonej przez krakowskiego kolekcjonera Feliksa Jasieńskiego. W muzeum można dziś także oglądać rysunki Andrzeja Wajdy i fotografie Krystyny Zachwatowicz-Wajdy, będące artystycznym zapisem ich dalekowschodnich fascynacji i pobytów w Japonii w latach 80. i 90. XX wieku.

W 2015 r. Wajdowie częścią swojej japońskiej kolekcji rysunków obdarowali również Centrum Sztuki Współczesnej w Suwałkach, rodzinnym mieście reżysera. Natomiast do Muzeum Kinematografii w Łodzi trafiło ponad 140 nagród i wyróżnień, które Andrzej Wajda dostał w ciągu kilkudziesięciu lat pracy zawodowej.

Artystyczne wykształcenie i malarska pasja reżysera zostawiły ślad w mieście jego dzieciństwa, w Radomiu. Znajduje się tu wyjątkowa kolekcja sztuki przekazana przez małżeństwo Wajdów. Z inicjatywy Andrzeja Wajdy w Radomiu powstało też Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”.

Krystyna i Andrzej Wajdowie są również inicjatorami budowy pawilonu Wyspiańskiego i Galerii Europa-Daleki Wschód w Krakowie. Zaangażowali się też w projekt utworzenia Muzeum PRL w Nowej Hucie. I są fundatorami Nagrody im. Profesora Jana Zachwatowicza, przyznawanej studentom szkół architektonicznych, artystycznych i konserwatorskich za prace magisterskie podejmujące temat badań i konserwacji zabytków oraz ochrony dziedzictwa kulturowego.

Na uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie, Krystyna Zachwatowicz mówiła: - Jestem szczęśliwa, że odbieram nagrodę na Zamku, w miejscu, które nie istniałoby, gdyby nie profesorowie Aleksander Gieysztor, Stanisław Lorentz i mój ojciec - Jan Zachwatowicz. I podkreślała, że ukształtowały ją wartości wyniesione z domu: bezinteresowność i traktowanie pracy jako obowiązku, a nie stopni w karierze.

Andrzej Wajda także powoływał się na tradycje rodzinne i mówił, że to jego ojciec, przedwojenny oficer ukształtował jego „ambicje, wiarę w życie i poczucie obowiązku polskiego inteligenta”. I zaznaczał, że chciałby, aby wysiłek ludzi kultury pomagał nam być częścią świata, tak jak przyczyniała się do tego m.in. polska szkoła filmowa.

Organizatorzy uroczystości z kolei przypominali, że 6 marca Andrzej Wajda będzie obchodził 90 urodziny.

Źródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL