Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kukiz'15

Kukiz'15 dogadał się z PiS w temacie aborcji?

Lider Kukiz'15 Paweł Kukiz i wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka
PAP, Jakub Kamiński
Posłowie Kukiz'15 wycofujš podpisy spod poselskiego projektu ustawy w sprawie aborcji, który przygotowała ich była klubowa koleżanka.

Posłanka Anna M. Siarkowska, która stoi na czele parlamentarnego zespołu na rzecz prawa do życia, chce, by z obecnych przepisów wyrzucić przesłankę pozwalajšcš na aborcję w sytuacji, gdy zachodzi podejrzenie nieodwracalnego upoœledzenia lub ciężkiej choroby płodu. Ze statystyk wynika, że powołujšc się na ten przepis, w 2015 r. (za ten rok sš dostępne dane) wykonano w Polsce 1000 aborcji na ogólnš liczbę 1044.

Projekt ustawy pomagali posłance napisać prawnicy z Ordo Iuris, a dwa tygodnie temu „Rzeczpospolita" informowała o tym jako pierwsza.

– Mam już wystarczajšcš liczbę podpisów, by złożyć go do laski marszałkowskiej, ale chciałabym, żeby podpisała go jak największa liczba parlamentarzystów, więc jeszcze go nie złożyłam – mówiła nam dwa tygodnie temu posłanka z koła Republikanów.

Pod koniec czerwca pod projektem Siarkowskiej widniały podpisy posłów z jej koła, koła Wolni i Solidarni oraz Kukiz'15. Posłowie PiS nie podpisali się pod nim, bo w szeregach ich partii powstał pomysł, by zaskarżyć ten przepis do Trybunału Konstytucyjnego.

Według naszych informacji, o których pisaliœmy w „Rzeczpospolitej" 30 czerwca, PiS składa wniosek, bo chce uniknšć burzliwej debaty nad aborcjš w Sejmie i liczy na to, że TK uzna przepis za niekonstytucyjny.

Niewykluczone, że PiS przekonało do tego pomysłu posłów Kukiz'15, bo zaczęli oni wycofywać swoje podpisy spod projektu Siarkowskiej. Według naszych informacji najpierw złożyli parafki, a potem zmieniali decyzję posłowie: Robert Mordak, Elżbieta Zielińska, Jarosław Sachajko i Sylwester Chruszcz. Podpisali się też Adam Andruszkiewicz i Bartosz Józwiak. Z kolei Jacek Wilk, Tomasz Rzymkowski i Józef Brynkus zapewniajš, że ich podpisy pozostanš pod projektem.

Posłanka Elżbieta Zielińska przyznaje, że zmieniła zdanie i wycofała podpis. – Tak, ponieważ usłyszałam, że będzie inicjatywa obywatelska i jej przedstawiciele prosili, aby przed nimi nie składać ustawy, aby im nie zaszkodzić – mówi nam posłanka Zielińska.

– Jest zapytanie do TK w tej sprawie, co eliminuje możliwoœć uchwalenia tej ustawy – mówi z kolei poseł Mordak. – To jest główny powód mojego wycofania podpisu. Poza tym byœmy wywoływali znowu niepotrzebnš dyskusję, która by tylko podgrzewała emocje – zapewnia.

Poseł Andruszkiewicz mówi, że podpisał ustawę, ale nie chce powiedzieć, czy wycofał podpis. – Podpisywałem, aczkolwiek tego tematu już nie ma, bo posłowie wycofywali podpisy. Umówiliœmy się na klubie, że nie będziemy tego komentować, więc nie będę tego robił – stwierdza krótko.

Posłowie zgodnie twierdzš, że nikt w klubie na nich nie naciskał, ale według naszych informacji pojawił się pomysł, by na tych, którzy nie wycofajš poparcia dla projektu Siarkowskiej, nałożyć po 500 zł kary. Takie restrykcje miały być ogłoszone na posiedzeniu klubu w poprzednim tygodniu. – Ogłosiło to prezydium, ale Paweł Kukiz tego „nie pobłogosławił" – mówi nam jeden z posłów. Wyjaœnia, że dlatego sš wštpliwoœci, czy brać to na poważnie. Co na to wszystko posłanka Siarkowska? – Jeœli sš posłowie, którym brak odwagi, by się pod tym projektem podpisać, lub wycofujš swoje podpisy, poddajšc się naciskom partyjnym, to sami wystawiajš sobie œwiadectwo – mówi „Rzeczpospolitej".

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL