Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kukiz'15

#RZECZoPOLITYCE Wilk: Chcieliście demokracji? No to jš macie

rp.pl
Mamy teraz rozkwit demokracji w pełnej krasie - trwa dyktatura większoœci, której wola polityczna jest ponad prawem. Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, co wolimy - rzšdy prawa czy demokrację. Jeœli ktoœ jest demokratš, to ma, czego chciał - mówił poseł Kukiz'15 mecenas Jacek Wilk.

Rzšdy PiS to klasyczne rzšdy demokratyczne - uważa poseł Kukiz'15 mecenas Jacek Wilk. - Mamy teraz rozkwit demokracji w pełnej krasie, bo przypomnę, że demokracja to rzšdy suwerena, czyli ulicy plus dyktatura większoœci. To się właœnie teraz dzieje, więc miłoœnicy demokracji powinni być zachwyceni - trwa dyktatura większoœci, której wola polityczna jest ponad prawem. Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, co wolimy - rzšdy prawa czy demokrację. Jeœli ktoœ jest demokratš, to ma, czego chciał.

Wilk stwierdził, że jest zwolennikiem rzšdów prawa, a obecnie nie ma ono żadnego znaczenia, ale, jak powiedział - z politycznego puntu widzenia "sprawa jest ciekawa".

- Ustrój jest w takiej fazie gnicia, że wkrótce zgnije zupełnie i będzie można wybudować coœ nowego - mówił Wilk dodajšc, że on sam jest monarchistš, ale w Polsce sš "trudne warunki" do wprowadzenia monarchii, więc można by wprowadzić "jakiœ dobry ustrój republikański" - taki np. jak w USA.

- Taki ustrój też się psuje, ale wolno, kiedy się go dobrze zaprojektuje, psuje się dużo wolniej - twierdzi goœć programu.

Na pytanie, kogo w takim razie obsadziłby w roli polskiego władcy Wilk odparł, że nad kandydatami można się zastanowić, ale wielu importowanych władców w Polsce się sprawdziło dzięki dystansowi i spojrzeniu z zewnštrz, ale dużo lepsze byłyby sprawdzone europejskie dynastie.

Pytany o forsowane przez stronę rzšdzšcš zmiany w prawie Wilk odparł, że tworzy się właœnie w Polsce konsekwentnie ustrój jednolitej władzy państwowej, gdzie wszystko jest podporzšdkowane centralnemu oœrodkowi dyspozycji politycznej.

- Już wkrótce w różnych instytucjach minister Ziobro za pomocš swoich ordyńców będzie nam sprawował sprawiedliwoœć i każdy, kto - choć nikomu tego nie życzę - w jakimœ procesie sšdowym zetknie się z przeciwnikiem politycznym zwišzanym z obozem władzy, przekona się na własnej skórze, co oznacza partyjny wymiar sprawiedliwoœci - mówił Wilk.

Mecenas tłumaczył, że obecnie trwa taka nagonka na wymiar sprawiedliwoœci, że statystycznie rzecz bioršc co druga osoba, która przed sšdem staje - sprawę przegrywa.

- I nie da się inaczej, więc większoœć osób, która się zetknęła z sšdownictwem, mówi, że jest złe. Taka informacja idzie w społeczeństwo i się rozchodzi. Teraz będzie to samo - mówił Wilk.

- Ustroje nie padajš dlatego, że sš złe czy niesprawiedliwe, ale dlatego, że bankrutujš - mówił mecenas. - Rzšd buduje socjalizm, więc potrzebuje coraz więcej pieniędzy, rozdawnictwo kwitnie. A socjalizm kończy się zwykle wtedy, gdy brakuje cudzych pieniędzy.

Zapowiedziany wzrost cen paliwa Wilk skomentował, że bardzo ładnie wyglšdajš na papierze rosnšce wskaŸniki gospodarcze, ale minister Morawiecki orientuje się, że to jest wzrost "papierowy".

- Duża częœć uszczelniania podatkowego wynika ze wstrzymaniu zwrotu VAT dla przedsiębiorców, po drugie, zanotowany wzrost gospodarczy wynika głównie z konsumpcji, więc jest przejadany, a inwestycje nie wzrastajš - uważa mecenas. - Jeœli rzšd będzie potrzebował na 500+, Mieszkanie + i jeszcze kilka innych swoich programów - problem roœnie.

Wilk stwierdził, że byłby w stanie "dużo wybaczyć PiS-owi", gdyby rzšd skupił się obecnie na równoważeniu budżetu. - Gdyby choć podwyżki paliwa poszły na to, aby przestać uchwalać budżet z deficytem, byłbym w stanie zagryŸć zęby i powiedzieć: okej, wreszcie zrównoważyli budżet, nie będzie dalszego zadłużania. Ale nie - trwa życie na koszt przyszłych pokoleń - uważa Wilk.

- Z PiS-em jest ten problem, że niestety częœć obietnic z kampanii wyborczej realizuje. W kampaniach rzuca się różne populistyczne obietnice, ale potem się o tym zapomina, a PiS niestety ten populizm realizuje - i to jest dużo gorsze - uważa Jacek Wilk.

Pytany o to, jak prezydent Duda powinien zachować się w kwestii ustaw o KRS i SN, Wilk stwierdził, że powinien je zawetować. - A przy okazji powinien zabrać głos. Już nie mówię, że jako polityk, ale nawet jako mężczyzna. Nie dać sobš pomiatać, bo w tej chwili wykorzystywanie jego osoby jest już według mnie absurdalne. Jestem jednak złej myœli - mówił Wilk.

Tłumaczył, że według niego celem Andrzeja Dudy jest druga kadencja, a żeby jš mieć - trzeba być wystawionym do wyborów. A do tego jest potrzebne poparcie PiS.

- Boję się, że prezydent będzie do końca notariuszem. Może w drugiej kadencji się wyzwoli - uważa.

Na uwagę prowadzšcego, że Andrzej Duda jest przecież prawnikiem i był prawš rękš Lecha Kaczyńskiego, Wilk stwierdził: - I dlatego jest to tym bardziej smutne. Sam jako polityk dokonuję często wyborów między pragmatyzmem politycznym a tym, co uważam, ale sš pewne granice. Jako absolwent najlepszego wydziału prawa w Polsce wystawia sobie bardzo złš opinię - uważa mecenas.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL