Amerykański plan Kukiza

Rolnicy i konsumenci, Endecja, Republikanie, WoJOWnicy, związki zawodowe – po powstaniu dwóch pierwszych stowarzyszeń, Kukiz’15 uruchomi kolejne. To ledwie część planu wdrażanego od początku kwietnia, do którego dotarła „Rzeczpospolita”.

Aktualizacja: 26.05.2016 13:12 Publikacja: 26.05.2016 13:02

Paweł Kukiz

Paweł Kukiz

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

„Amerykańskie kampanie dowodzą, że wyborców się stwarza aniżeli odnajduje” – brzmi pierwsze zdanie nakreślonej przez prof. Tomasza Tabakę strategii dla Kukiz’15. Tabako jest profesorem studiów komunikacyjnych, public relations i perswazji na Georgia State University w Atlancie, a także ekspertem w dziedzinie języków przywództwa – liderowania poprzez słowo i obraz – zwłaszcza w polityce i biznesie. Podobno pomagał przy kampaniach byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Billa Clintona oraz Tony’ego Blaira, który był szefem rządu Wielkiej Brytanii. Specjalista postanowił wesprzeć swoim doświadczeniem rozwijający się ruch Pawła Kukiza.

Własne media

„W przypadku ugrupowania Kukiz ’15 narzędziami, które prosto stworzyć, są: Instytut Kukiza – think tank”. Odpowiedzią na tę sugestię eksperta było powstanie na początku kwietnia fundacji „Potrafisz Polsko”, która stała się zapleczem eksperckim ruchu. Jest też organizacją pożytku publicznego, co oznacza, że na jej konto Państwowa Komisja Wyborcza może przelewać zwroty kosztów z kampanii. Ruch obywatelski, którym jest Kukiz’15, nie mógł na to liczyć z prawnych względów.

Kolejnym punktem było stworzenie portalu informacyjnego z prawdziwego zdarzenia. Strona ruchkukiza.pl była zmieniana wielokrotnie, aż przybrała kształt bliski docelowemu. Po otwarciu witryny wita Paweł Kukiz, który mówi o zmianie konstytucji i walce z „partiokracją”. Na portalu znajdziemy informacje o klubie poselskim, Stowarzyszeniu na rzecz Nowej Konstytucji, projekty złożonych ustaw, relacje ze spotkań z obywatelami. To podstawy, których wcześniej nie było, a miała je konkurencja. 

Prof. Tabako przekonuje w planie, że „w integrowaniu rozproszonych i tworzeniu zwolenników kluczowe są własne media”. Ich celem ma być regularne docieranie do różnych środowisk, ale „na własnych warunkach argumentacyjnych”. Ich rolę poniekąd sprawują media społecznościowe, szczególnie profile na Facebooku: Kukiza i całego ruchu, z których wpisy nierzadko docierają do kilku milionów odbiorców. Coraz częściej ruchowi Kukiz'15 towarzyszy kamera, która rejestruje inicjatywy posłów.

Szukanie "niedoreprezentowanych"

Docieranie własnymi kanałami do różnych środowisk łączy się z pomysłem na tzw. klub Kukiza, który być może powstanie. Programy z udziałem posłów mogłyby się odbywać w dwóch konwencjach. Jedno z założeń przewiduje program publicystyczny z gośćmi z różnych opcji politycznych i prowadzącym, a drugie - zadawanie posłom pytań w formule jeden na jeden, przez losowo wybranych obywateli.

Miejscem, które jak ulał by pasowało na tzw. klub Kukiza, jest lokal Marka Jakubiaka przy ulicy Foksal. Dogodna lokalizacja, w dodatku tanio. To tu odbywały się konferencje prasowe w trakcie kampanii, a także zwycięski dla Kukiz’15 wieczór wyborczy. Z nagrywaniem programów nie byłoby więc problemów, jeśli oczywiście uda się zrealizować ten punkt planu.

Kluczowym elementem strategii jest tworzenie i odnajdywanie swoich wyborców poprzez "integrowanie niedoreprezentowanych organizacji pozarządowych". W tym celu powstają nowe byty przy Kukiz’15. Najpierw poinformowano o powstaniu stowarzyszenia rolników i konsumentów, ostatnio Endecji, a wkrótce ruch Kukiza uruchomi trzy kolejne. Będą zrzeszały Republikanów, tzw. WoJOWników, czyli zwolenników JOW-ów oraz związkowców. Nie jest powiedziane, że na tym koniec. – Oprócz tych, ma powstać jeszcze jedno stowarzyszenie, ale na razie nie mogę zdradzić szczegółów, bo może nam podchwycić ten pomysł konkurencja – mówi nam członek Kukiz’15, dobrze zorientowany w strategii.

15-30 proc.

Nakreślony plan zakłada także powstanie biografii Kukiza, wiceprzewodniczącego klubu Jakubiaka, wicemarszałka Sejmu Stanisława Tyszki i Agnieszki Ścigaj, które, kto wie, być może już powstają.

Gdyby udało się wszystkie punkty wcielić w życie z dobrym efektem to – według założeń - Kukiz’15 w następnych wyborach parlamentarnych może liczyć na poparcie w wysokości 15 proc., a przy pomyślnych wiatrach, nawet dwukrotnie wyższe. Oczywiście, jeśli plan poparty będzie merytorycznymi inicjatywami w Sejmie.

Polityka
Poseł KO: Komuniści mogliby sie uczyć od PiS jak zwalczać opozycję
Polityka
Co Mariusz Błaszczak powienien wiedzieć o rakiecie, która spadła pod Bydgoszczą?
Polityka
Generałowie na posiedzeniu rządu. Donald Tusk wyjaśnia dlaczego
Polityka
Wybory do PE. Czarnek: Takie postacie jak Obajtek nie mogą startować z 8. miejsca
Polityka
Dudek: PiS jest w defensywie, ale ofensywa koalicji rządowej nie jest spektakularna