Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kukiz'15

Poseł kontra policja. Poszło o sierp i młot

By Reytan at pl.wikipedia [Public domain], from Wikimedia Commons
Poseł ruchu Kukiz’15 Tomasz Jaskóła urzšdził happening pod siedzibš rektoratu Politechniki Częstochowskiej, którego celem było zakrycie tablicy upamiętniajšcej pomordowanych bohaterów Armii Czerwonej. Powstrzymała go policja.

Poseł Jaskóła nie chciał zniszczyć wmurowanej w budynek tablicy z sierpem i młotem, która upamiętnia "jeńców bohaterów Armii Radzieckiej pomordowanych w bestialski sposób przez zbirów hitlerowskich". - Absolutnie nie chodziło o zniszczenie tablicy z sierpem i młotem, tylko zamanifestowanie, że nie powinno jej tam być - mówi „Rzeczpospolitej” poseł Kukiz’15.

Jaskóła nie od dziœ protestuje przeciwko upamiętnianiu w Częstochowie rocznicy wydarzeń z 17 stycznia, gdy do miasta wkroczyła Armia Czerwona. - Ona w ogóle nas nie wyzwalała, tylko okupowała. Chodzi o to, że trzeba uczyć właœciwej historii – mówi Jaskóła, który jest z zawodu historykiem.

Poseł wraz z kilkoma młodymi osobami chciał na chwilę zasłonić wmurowanš tablicę, tylko po to, aby można było zrobić zdjęcie. Specjalnie na tę okolicznoœć miał przygotowanš planszę z podobiznš Stanisława Sojczyńskiego, ps. „Warszyc”, legendarnego żołnierza Armii Krajowej, który został zamordowany w 1947 roku. - To jest budynek Politechniki, mieszczšcy się w dawnych koszarach 27. Pułku Piechoty częstochowskiej, w którym „Warszyc” stawiał pierwsze kroki wojskowe – tłumaczy poseł Kukiz’15.

Gdy poseł podjechał w okolice budynku Politechniki Częstochowskiej, na miejscu czekało już kilku policjantów. Nie wiadomo kto ich powiadomił, bo Jaskóła nigdzie nie zgłaszał planowanego zgromadzenia. – Nie wiem ilu było dokładnie, ale chłopaki mówili, że w kulminacyjnym momencie łšcznie ok. 20-25 policjantów – dziwi się Jaskóła.

Zanim doszło do próby zasłonięcia tablicy, policjanci zostali poinformowani, że majš do czynienia z parlamentarzystš. - Policja zrzuciła mnie z krzesła, ale nie należę do przesadnie delikatnych. Dzisiaj zastanowimy się, czy podjšć jakieœ kroki wobec tych policjantów, ale rozumiem, że to nie ich wina, po prostu ktoœ im wydał taki rozkaz – relacjonuje poseł. – Najbardziej dziwi nas tak duża liczba policjantów. Prewencja przyjechała nawet na sygnale, jakby tam była jakaœ bójka – dodaje Jaskóła.

Poseł mówi, że œmiesznie wyglšdała podskakujšca policja, która próbowała œcišgnšć planszę z wizerunkiem „Warszyca” i znakiem „Polski Walczšcej”. – Wyglšda na to, że mentalnie nie wszyscy jeszcze wyszli z komuny, a najbardziej szokuje, że policja nadal pilnuje tego miejsca – mówi nam Jaskóła. – Wczeœniej czy póŸniej i tak przyłożymy tę tablicę – zapewnia.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL