Ekonomia na arenie

Ponad 2 proc. globalnego PKB Unii Europejskiej, przeszło 7 mln zatrudnionych czyli 3,5 proc. wszystkich pracujących oraz warte 450 mld euro roczne kontrakty biznesowe. O jaki dział gospodarki chodziło: rolnictwo, transport, rybołówstwo? Otóż – nie. To są dane obrazujące udział sportu w gospodarce. Wartość popytu finalnego na dobra i usługi sportu wynosi dziesiątki miliardów złotych. Sportem, według przytoczonych w książce danych interesuje się ok. 75 proc. Polaków, ale w Chinach np. jest to ok. 90 proc., czyli ponad 281 mln osób. To daje wyobrażenie o rynku kreowanym przez sport.

Aktualizacja: 10.12.2017 22:05 Publikacja: 10.12.2017 21:00

„Sport jako biznes w czasach globalizacji”, Andrzej Sznajder, PWE.

„Sport jako biznes w czasach globalizacji”, Andrzej Sznajder, PWE.

Foto: Rzeczpospolita

Sport bowiem dawno przestał być zabawą. Podobnie jak inne dziedziny podlega tym samym procesom, jak przedsiębiorstwa produkcyjne i usługowe. Wszystkie profesjonalne kluby sportowe są jednostkami biznesowymi, które muszą dbać o swe źródła przychodów, także na rynku międzynarodowym. – Organizacje sportu profesjonalnego muszą działać podobnie jak przedsiębiorstwa produkujące różne dobra konsumpcyjne – mówi autor. Dlatego kierujący nimi powinni dysponować umiejętnościami oraz narzędziami niezbędnymi w takich okolicznościach. Muszą też uwzględniać proces internacjonlizacji czyli angażować się w operacje międzynarodowe. Książka zawiera wiele analiz i przykładów pokazujących kluby i organizacje sportowe wkraczające na rynki zagraniczne, jak i firmy, które rozwijają swój biznes za granicą, dzięki powiązaniom ze sportem. Jako przykład internacjonalizacji klubu sportowego wymienia się np. Real Madryt, w którym jednym z zawodników jest Walijczyk, trenerem Francuz, sponsorem linie Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a dostawcą strojów niemiecki Adidas.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Materiał partnera
Najważniejsza jest idea demokracji. Także dla gospodarki
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Wydarzenia Gospodarcze
Polacy szczęśliwsi – nie tylko na swoim
Materiał partnera
Dezinformacja łatwo zmienia cel
Materiał partnera
Miasta idą w kierunku inteligentnego zarządzania
Materiał partnera
Ciągle szukamy nowych rozwiązań