Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Finansowanie

Premia od państwa za oszczędzanie

Fotorzepa, Adam Burakowski Adam Burakowski
Lada tydzień będš znane szczegóły rzšdowego programu „Mieszkanie+”. Jednak już wiadomo, że jego elementem będzie utworzenie kas oszczędnoœciowo-budowlanych. Ile może wynieœć premia za odkładanie na mieszkanie?

- Z zaprezentowanego projektu ustawy wynika, że osoby oszczędzajšce w kasach oszczędnoœciowo-budowlanych otrzymajš od państwa premię w wysokoœci nie wyższej niż 900 zł rocznie. Ale dodatkowo będš mogły uzyskać tani kredyt. Jednak aby skorzystać z tych przywilejów, trzeba będzie jednak spełnić pewne warunki - mówi Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander.

Jak to zadziała

Kasy oszczędnoœciowo-budowlane będš udzielały tanich kredytów na zakup mieszkania czy domu. Z takiego preferencyjnego finansowania będš mogły jednak skorzystać tylko osoby, które przed złożeniem wniosku o kredyt, przez co najmniej cztery lata oszczędzały w danej kasie. Kwota kredytu nie będzie mogła być wyższa niż ta, jakš oszczędzajšcemu udało się zgromadzić.

- W rezultacie, jeœli na naszym koncie w kasie będzie np. 20 tys. zł, to kolejne 20 tys. zł będziemy mogli pożyczyć. Oprocentowanie kredytu będzie stałe i nie będzie mogło być wyższe o więcej niż 3 pkt. proc. niż odsetki, jakie sš wypłacane oszczędzajšcym. Oznacza to, że jeœli np. oprocentowanie ulokowanych oszczędnoœci wyniesie np. 1 proc., odsetki od kredytu nie będš mogły przekroczyć 4 proc. - wyjaœnia Jarosław Sadowski.

Zaletš korzystania z kas nie będzie tylko możliwoœć uzyskania preferencyjnego kredytu, ale również specjalna premia wypłacana przez państwo.

- Zgodnie z założeniami ustawy wyniesie ona 15 proc. kwoty wpłaconej w danych roku. Co ważne, nie będzie jednak mogła przekroczyć 900 zł rocznie, gdyż będzie naliczana od kwoty oszczędnoœci nie wyższej niż 6000 zł. Jeœli więc wpłacimy w danym roku np. 7000 zł, premię dostaniemy i tak tylko od 6000 zł - wylicza ekspert Expandera. - Większe wpłaty spowodujš jedynie, że w przyszłoœci będziemy mogli uzyskać wyższy kredyt. Oprócz tej premii naliczane będš również odsetki od wszystkich zgromadzanych oszczędnoœci. Prawdopodobnie te nie będš jednak zbyt wysokie.

Kasy plus kredyty

Zgromadzony na mieszkanie kapitał oraz pienišdze z preferencyjnej pożyczki raczej zastšpiš jednak kredytów hipotecznych. Jeœli ktoœ będzie oszczędzał po 500 zł miesięcznie - rocznie odłoży 6000 zł. Do tej sumy doliczyć trzeba jeszcze 900 zł premii i wypracowane odsetki.

- Po czterech latach zbierzemy więc ok. 28 500 zł. Drugie tyle otrzymamy z kredytu, co daje łšcznie 57 000 zł. To za mało, aby kupić choćby kawalerkę. Te pienišdze wystarczš najczęœciej na zapewnienie wkładu własnego w wysokoœci ok. 20 proc., pod warunkiem odkładania 500 zł miesięcznie przez 4 lata - wylicza Jarosław Sadowski.

Dodaje, że aby zebrać znaczšcš kwotę trzeba oszczędzać znacznie dłużej. Dla przykładu: gdyby w kasie rodzice odkładali dla dziecka po 500 zł miesięcznie przez 18 lat, to zebraliby ok. 142 tys. zł, czyli razem z kredytem mieliby 284 000 zł. Trzeba jednak zauważyć, że ceny mieszkań po tak długim czasie będš już z pewnoœciš znacznie wyższe niż dziœ. Nawet w przypadku tak długofalowego oszczędzania w kasie kupno œredniej wielkoœci mieszkania w dużym mieœcie może nie udać się bez kredytu hipotecznego - uważa Sadowski.

"MdM" dawał więcej

Jego zdaniem kasy mieszkaniowe i inne pomysły na wsparcie rynku mieszkaniowego, które poznamy w najbliższym czasie, majš zastšpić kończšcy się w 2018 r. program „Mieszkanie dla młodych". Zaletš kas jest to, że zachęcajš do długoterminowego oszczędzania, co jest korzystne dla gospodarki. Z punktu widzenia osób, które będš z tego rozwišzania korzystały wadš jest natomiast to, że wsparcie państwa jest znacznie mniejsze niż w przypadku "MdM".

- Dopłata, jakš można obecnie uzyskać, wynosi od kilkunastu tysięcy złotych do nieco ponad 100 tys. zł. Tymczasem, aby łšczna premia z kasy oszczędnoœciowo-budowlanej wyniosła 20 tys. zł, trzeba w niej oszczędzać ok. 22 lata, a żeby wyniosła 100 tys. zł aż 111 lat - mówi Jarosław Sadowski. - Oczywiœcie kasy dajš też dodatkowš korzyœć w postaci taniego kredytu, ale z drugiej strony trzymane w nich oszczędnoœci prawdopodobnie nie będš zbyt wysoko oprocentowane. Miejmy więc nadzieję, że w programie „Mieszkanie+" będš też inne pomysły, które zrekompensujš zakończenie programu „Mieszkanie dla młodych" - podsumowuje ekspert Expandera.

ródło: ekonomia.rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL