Drony pod lupą wielu służb

W poprzednim roku policja odnotowała 18 przestępstw, w których wzięli udział operatorzy dronów.

Publikacja: 18.06.2018 19:12

Drony pod lupą wielu służb

Foto: 123RF

W grupie tej 12 zgłoszeń pochodziło od pilotów statków powietrznych podchodzących do lądowania, którzy zauważyli drony.

Jak informuje wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński w odpowiedzi na interpelację posła Marka Biernackiego (Klub PO), żaden z tych przypadków nie spowodował zagrożenia w ruchu powietrznym.

Podobnie jak w przypadku oślepiania załóg samolotów wiązką lasera o przypadkach pojawienia się drona w strefie lotniska informowany jest kontroler ruchu powietrznego Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej lub dyżurny portu lotniczego. Następnie zgłoszenie takie trafia do policji. Funkcjonariusze starają się ustalić operatora urządzenia latającego. W tym roku komisariat policji na lotnisku Chopina odnotował już cztery takie przypadki.

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że 11 przestępstw popełnionych przez operatorów dronów dotyczyło naruszenia ustawy – Prawo lotnicze, czyli wykonywania lotu w strefie, gdzie odbywa się ruch lotniczy, sześć przypadków dotyczyło faktu wykorzystania takiej maszyny w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie lotów wprowadzono ze względu na „konieczność wojskową lub bezpieczeństwo publiczne". W jednym przypadku użycie drona mogło zagrozić ludziom i w tej sprawie prowadzone jest postępowania karne.

Zdaniem podinsp. Mariusza Tkacza, zastępcy komisariatu policji na lotnisku Okęcie „świadomość prawnokarna użytkowników dronów jest niska". Z jego informacji wynika, że policja nie dysponuje na razie specjalistycznym sprzętem do wyłapywania dronów.

Z informacji przekazanej posłowi Biernackiemu przez wiceszefa MSW wynika też, że w 2017 r. Straż Graniczna odnotowała aż 97 przypadków naruszenia przestrzeni powietrznej nad granicą przez drony, motolotnie oraz niewielkie samoloty. Zdaniem MSW te urządzenia były wykorzystywane głównie do przemytu papierosów.

Zieliński informuje też, że Służba Ochrony Państwa zgłasza do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej wniosek o wprowadzenie zakazu lotów „w rejonach obiektów oraz w miejscach pobytu osób podlegających ochronie SOP". Ponadto SOP wprowadziła procedury postępowania w przypadku naruszeń zakazów lotów w tych strefach. Zieliński nie ujawnia jednak szczegółów.

Ustawa antyterrorystyczna pozwala funkcjonariuszom wielu służb, np. policji, Straży Granicznej, SOP, ABW, Służby Więziennej, a nawet straży marszałkowskiej na zniszczenie lub unieruchomienie bezzałogowego statku powietrznego „albo przejęcie kontroli nad jego lotem w przypadku, gdy przebieg lotu lub działanie bezzałogowego statku powietrznego zagraża życiu lub zdrowiu osoby, stwarza zagrożenie dla chronionych obiektów, urządzeń lub obszarów i stwarza uzasadnione podejrzenie, że może zostać użyty jako środek ataku terrorystycznego". Podobnie mogą się zachować, gdy dron „zakłóca przebieg imprezy masowej albo zagraża bezpieczeństwu jej uczestników". Zieliński nie informuje jednak, czy funkcjonariusze lub żołnierze zestrzelili w poprzednim roku takiego drona.

W grupie tej 12 zgłoszeń pochodziło od pilotów statków powietrznych podchodzących do lądowania, którzy zauważyli drony.

Jak informuje wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński w odpowiedzi na interpelację posła Marka Biernackiego (Klub PO), żaden z tych przypadków nie spowodował zagrożenia w ruchu powietrznym.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kraj
Sadurska straciła kolejną pracę. Przez dwie dekady była na urlopie
Kraj
Mariusz Kamiński przed komisją ds. afery wizowej. Ujawnia szczegóły operacji CBA
Kraj
Śląskie samorządy poważnie wzięły się do walki ze smogiem
Kraj
Afera GetBack. Co wiemy po sześciu latach śledztwa?
śledztwo
Ofiar Pegasusa na razie nie ma. Prokuratura Krajowa dopiero ustala, czy i kto był inwigilowany