Frankowicze kontra PiS

Wielu frankowiczów popiera KOD, a przewalutowanie kredytów nie skłoni ich do poparcia PiS – wynika z badania zleconego przez Instytut Jagielloński.

Aktualizacja: 06.06.2016 09:48 Publikacja: 05.06.2016 19:02

Frankowicze kontra PiS

Foto: PAP, Jakub Kamiński

„Rzeczpospolita" prezentuje fragmenty obszernego badania zleconego przez Instytut Jagielloński, które dotyczy preferencji politycznych Polaków, którzy mają kredyty mieszkaniowe. Pełen raport zostanie zaprezentowany za tydzień.

W ramach badania TNS Polska przepytanych zostało ponad 1023 kredytobiorców hipotecznych. Blisko 2/3 z nich (64 proc.) stanowiły osoby, które mają kredyty w złotych. Co trzeci (31 proc.) to frankowicz.

Czy waluta kredytu wpływa na ich poglądy polityczne? Niemal co trzeci złotówkowicz oddałby głos na Nowoczesną (30 proc.), a co czwarty (23 proc.) na PiS. Dalej jest Platforma Obywatelska (10 proc.), Kukiz'15 (8 proc.) oraz Partia Razem i Korwin (po 4 proc.). Wśród frankowiczów kolejność jest podobna, jedynie poparcie nieco inne. Partia Ryszarda Petru – który sam zdążył przed tąpnięciem franka przewalutować swój kredyt – mogłaby liczyć na 33 proc. głosów. Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego jest drugie, ale remisując z Platformą – obie partie mają po 14 proc. poparcia. Dalej jest Kukiz (7 proc.), Razem (6 proc.) oraz Korwin (2 proc.).

Łącznie wśród obu przebadanych grup kredytobiorców największe poparcie ma w tej chwili Nowoczesna (32 proc.) przed PiS (19 proc.), Platformą (11 proc.) i Kukizem (8 proc.).

Jak się zmieniły polityczne sympatie kredytobiorców od ostatnich wyborów parlamentarnych i prezydenckich? Wszak podczas zeszłorocznych kampanii przewalutowanie kredytów walutowych było jednym z ważnych elementów sporu politycznego.

W badaniu przeprowadzonym dla Instytutu Jagiellońskiego większość kredytobiorców, którzy zapewniają, że głosowali w wyborach parlamentarnych, twierdzi, iż oddała głos na Platformę.

Wśród złotówkowiczów mówi tak co czwarty badany (25 proc.), zaś wśród frankowiczów – co trzeci (32 proc.). Na PiS głosować miało 22 proc. posiadaczy kredytu w złotych i 17 proc. frankowiczów. Dalej jest Nowoczesna (odpowiednio 16 proc. i 19 proc.) oraz Kukiz'15 (13 proc. i 7 proc.).

Łącznie wśród obu przebadanych grup kredytobiorców największe poparcie w wyborach miała Platforma (27 proc.) przed PiS (19 proc.), Nowoczesną (18 proc.) i Kukizem (11 proc.). – Kredytobiorcy mieszkaniowi, zwłaszcza frankowicze, to specyficzna grupa wyborców. Młodzi, ambitni, lepiej wykształceni, stanowią naturalne zaplecze partii liberalnych. Kiedyś to była Platforma, dziś Nowoczesna – uważa prof. Kazimierz Kik, politolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. – Nawet jeśli wpadli w kłopoty kredytowe, to nie zmienią swoich poglądów politycznych.

Takie wyniki pokazują, że głosując w ubiegłorocznych wyborach, kredytobiorcy, w szczególności frankowicze, nie kierowali się obietnicami PiS dotyczącymi przewalutowania kredytów w sposób korzystny dla ich kieszeni.

Również wyniki wyborów prezydenckich wskazują, że frankowicze poparli Komorowskiego (63 proc.), a nie Dudę (30 proc.).

Mimo że w obozie PiS trwają prace nad ulżeniem frankowiczom, to poparcie w tej grupie kredytobiorców zyskuje Nowoczesna. A to przecież partia jest sceptyczna wobec pomysłów przerzucenia na banki kosztów przewalutowania kredytów.

– Frankowicze nie rozumują wyłącznie kategoriami własnego kredytu. Myślą też o gospodarce. Dokonują projekcji, jak ich osobista sytuacja może się zmienić, jeśli sektor bankowy wpadnie w kłopoty po masowym przewalutowaniu kredytów – uważa dr hab. Rafał Chwedoruk z Uniwersytetu Warszawskiego. – W dodatku spora cześć z nich dorastała w środowiskach antypisowskich. Dla nich poparcie PiS nie jest możliwe ze względów estetycznych, nawet gdyby PiS miał pomysły dla nich dobre.

Badanie pokazuje, że ponad połowa kredytobiorców (54 proc.) popiera protesty KOD. Sprzeciwia się im 46 proc. badanych. Znamiennie, że w grupie frankowiczów poparcie dla działań ruchu Mateusza Kijowskiego jest większe (62 proc.) niż wśród złotówkowiczów (50 proc.).

„Rzeczpospolita" prezentuje fragmenty obszernego badania zleconego przez Instytut Jagielloński, które dotyczy preferencji politycznych Polaków, którzy mają kredyty mieszkaniowe. Pełen raport zostanie zaprezentowany za tydzień.

W ramach badania TNS Polska przepytanych zostało ponad 1023 kredytobiorców hipotecznych. Blisko 2/3 z nich (64 proc.) stanowiły osoby, które mają kredyty w złotych. Co trzeci (31 proc.) to frankowicz.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kraj
Ćwiek-Świdecka: Nauczyciele pytają MEN, po co ta cała hucpa z prekonsultacjami?
Kraj
Sadurska straciła kolejną pracę. Przez dwie dekady była na urlopie
Kraj
Mariusz Kamiński przed komisją ds. afery wizowej. Ujawnia szczegóły operacji CBA
Kraj
Śląskie samorządy poważnie wzięły się do walki ze smogiem
Kraj
Afera GetBack. Co wiemy po sześciu latach śledztwa?