Gatii i Montanari wezmą udział w posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych Dzieci i Dorosłych, zwanego popularnie „antyszczepionkowym”, choć jego członkowie twierdzą, że wcale nie są przeciwnikami szczepień. W skład wchodzi czterech posłów. Mają różną przynależność klubową, ale wszyscy zostali wybrani z list Kukiz15. Formalnym przewodniczącym jest Piotr Liroy-Marzec (koło Wolność i Skuteczni), a nieformalnym – Paweł Skutecki (Kukiz’15).

Posiedzenie planowane na 19 lutego będzie już drugim z udziałem naukowców z zagranicy. 8 stycznia zespół gościł prof. Christophera Exleya z Keele University. Specjalizuje się w badaniach nad wpływem aluminium na organizmy żywe. Z jego badań ma wynikać, że ten metal zawarty w szczepionkach może mieć związek z występowaniem autyzmu.

Z kolei dr Antonietta Gatti i dr Stefano Montanari, reprezentujący Health, Law and Science Association, są znani z przeprowadzonej przez siebie analizy ponad 40 szczepionek stosowanych w Europie, w których stwierdzili obecność toksycznych metali. W efekcie ich prace są często cytowane na blogach anstyszczepionkowców, nawet tych najradykalniejszych. Powołuje się na nich przykładowo autorka bloga „Szczepionkowe ludobójstwo”.

Metodologię badań Gatti i Montanariego podważyła Europejska Agencja Leków. Jednak Paweł Skutecki przekonuje, że warto posłuchać argumentów włoskich naukowców. – Publikują w poważnych czasopismach naukowych i są specjalistami w swoich dziedzinach. Te dwa nazwiska są głośne nie tylko w blogosferze antyszczepionkowców, ale też w świecie nauki. Mówiąc lekko ironicznie, daję polskim naukowcom i lekarzom wyjątkową okazję, by obnażyć niewiedzę tych europejskich rzekomo kontrowersyjnych badaczy – mówi.

Podkreśla, że podczas spotkania liczy na wielogłosową dyskusję, podobnie jak w czasie styczniowego wykładu prof. Exleya. Wtedy do Sejmu Skutecki zaprosił m.in. ekspertów z Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego i konsultantów krajowych z kilku dziedzin. Po wykładzie odbyła się długa dyskusja z prof. Exleyem. ­– Przyjemnie było słuchać rozmowy naukowców na tak wysokim poziomie merytorycznym – mówi Skutecki. Podczas spotkania z doktorami Gatti i Montanarim ma być podobnie.

Prof. Alicja Chybicka, onkolog dziecięcy i posłanka PO, twierdzi jednak, że takie spotkania w Sejmie nie powinny się odbywać nawet w otwartym formacie. Uważa, że skutkiem będzie utwardzanie poglądów przeciwników szczepień. – To może tylko namieszać w głowie komuś, kto nie posiada pełnej wiedzy. A przez ruchu antyszczepionkowe mamy już w tej chwili wzrost zachorowań na odrę – przypomina. – Szczepionki są dobrodziejstwem naszych czasów. Pozwoliły przeżyć wielu osobom, które umarłyby, gdyby nie były szczepione. Powikłania rzeczywiście mogą się zdarzyć, ale w bardzo niewielkim odsetku – dodaje prof. Chybicka.

Jednak to nie koniec spotkań w polskim Sejmie z zagranicznymi naukowcami, kojarzonych z ruchem antyszczepionkowym. – Szykujemy jeszcze kilka niespodzianek. To będą nazwiska z naukowej pierwszej ligi – zapowiada poseł Skutecki.