Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Pogoda

20 marca poczštek astronomicznej wiosny

AFP
20 marca to poczštek astronomicznej wiosny. Dopiero dzień póŸniej, bo 21 marca, rozpoczyna się wiosna kalendarzowa.

Poczštek astronomicznej wiosny przypada na 20 marca 2018 roku, o godzinie 17:15. Jest to termin okreœlajšcy równonoc wiosennš. Oznacza to tyle, że tego dnia, dzień i noc majš takš samš długoœć. Dzień będzie się jednak stopniowo dalej wydłużał.

Wiosna astronomiczna, a kalendarzowa

Różnica między kalendarzowym, a astronomicznym poczštkiem wiosny zwišzana jest z ruchem Słońca. Wiosna astronomiczna zawsze rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej i trwa do momentu przesilenia letniego, czyli najdłuższego dnia roku.

Ciekawe jest jednak to, że czasem terminy kalendarzowej i astronomicznej wiosny wypadajš tego samego dnia. Dlaczego? Chodzi tu właœnie o ruch ziemi, tak zwany ruch precesyjny, który nie jest uwzględniony w wykorzystywanych przez nas kalendarzach. W zwišzku z ruchem precesyjnym, konieczne były przesunięcia, których skutkiem jest właœnie rozróżnienie wiosny kalendarzowej i astronomicznej.

Kiedy poczujemy wiosnę?

Choć astronomiczna wiosna zaczyna się dziœ, a kalendarzowa przypada na jutro, dla wielu osób wiosna zaczyna się wtedy, gdy pojawia się więcej słońca i bardziej pogodne dni.

Waldemar Skałba z biura Meteo Cumulus w rozmowie z serwisem rp.pl podkreœla, że choć kalendarzowa wiosna rozpoczyna się już we wtorek, to klimatycznie odczujemy jš dopiero od niedzieli 25 marca. - W cały kraju będzie słonecznie, na niebie niewielkie zachmurzenie, bez opadów oraz wiosennie ciepło, temperatura w dzień na północy kraju +8 do +9 st.C, a w centrum +10 do +11 st. C, na południu kraju nawet + 12 st.C. - precyzuje Skałba. I dodaje, że przyszły tydzień  zapowiada się na ogół pogodny, zachmurzenie małe i umiarkowane, bez opadów oraz doœć ciepły.

- Także œwięta zapowiadajš się bez opadów, pogodne oraz doœć ciepłe, z temperaturš w dzień około +8, w nocy +1 - zapowiada Skałba.

Według długoterminowych prognoz pogody zima już nie wróci, w kwietniu z każdym dniem coraz dłuższy dzień oraz coraz cieplej.

Czy Polacy sš zwolennikami likwidacji zmiany czasu z zimowego na letni? OdpowiedŸ w sondażu SW Research dla serwisu rp.pl.

ródło: rp.pl/gazetalubuska.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL