Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kraj

Balcerowicz: KOD ratuje reputację Polski

rp.pl
PiS myœli, że wolne wybory uœwięcajš dowolne działania. To KOD ratuje reputację Polski - ocenia prof. Leszek Balcerowicz - były wicepremier i minister finansów, goœć Jacka Nizinkiewicza w programie RZECZoPOLITYCE

- Popieram działania KOD. To podstawa dobrze funkcjonujšcej demokracji - ocenił Balcerowicz, choć zapowiedział, że nie weŸmie udziału w planowanej na 7 maja wielkiej demonstracji opozycji. Ocenił, że tym m.in. różni się sytuacja Polski od Węgier, gdzie nigdy tak dużej i zorganizowanej opozycji wobec rzšdów Viktora Orbana nie było. 

- Orban "konstytucyjnie pogorszył konstytucję - uznał Balcerowicz i dodał, że tak potężnego skandalu politycznego, jaki ma miejsce w Polsce wokół TK, nie zauważył w żadnym z krajów OECD.

Balcerowicz uznał, że w oczach œwiata to Komitet Obrony Demokracji ratuje reputację Polski. Pytany, czy wstydzi się obecnie za swój kraj odparł, że widzi raczej duże zdziwienie tym, co w Polsce się dzieje. 

Ocenił, że choć sondaże wskazujš wcišż na prowadzenie PiS, to ugrupowanie rzšdzšce przoduje też w sondażach wskazujšcych brak zaufania. 

- Słowo "plan" należy traktować poważnie. Tymczasem plan Morawieckiego omija najważniejsze problemy finansowe - uznał były minister finansów. Ocenił, że autorzy planu Morawieckiego nie zapoznali się z żadnymi badaniami dotyczšcymi państwowego interwencjonizmu. 

Prof. Balcerowicz uznał, że skoro plan gospodarczy, który przedstawia rozsšdny cel, ale zakłada fałszywe œrodki do osišgnięcia go, sam Mateusz Morawiecki nie ma kompetencji, by zastšpić Beatę Szydło na stanowisku szefa rzšdu.

- Można pogodzić walkę z Ukrainš z walkš o Polskę, jestem o tym przekonany. Przecież nie jestem sam - podpowiedział Leszek Balcerowicz na pytanie o swojš misję na Ukrainie. Podkreœlił, że żaden organ doradczy nie zastšpi mšdrej władzy i rozsšdnych działań.

#RZECZoPOLITYCE: Balcerowicz: popieram działania KOD

 

 

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL