Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kraj

Nowa formuła NSR

Materiały prasowe DGRSZ
W trakcie konferencji o funkcjonowaniu i przyszłoœci Narodowych Sił Rezerwowych, zorganizowanej przez Inspektorat Wojsk Lšdowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, proponowano m.in. zastšpienie dotychczasowej formuły Rezerwowymi Siłami Narodowymi.

Miałyby one obejmować wszystkich, którzy odbyli służbę wojskowš lub posiadajš przeszkolenie wojskowe. Konferencja odbyła się 16 i 17 lutego w Warszawie.

- Dowódca generalny RSZ gen. broni dr Mirosław Różański przypomniał o poczštkach wprowadzania NSR, kiedy po pierwszej fali optymizmu wskazywano najważniejsze niedoskonałoœci tego systemu. Większoœć dowódców jednym głosem mówiło, że przyjęto wówczas błędne założenienia - relacjonował po zakończeniu konferencji, rzecznik prasowy DGRSZ ppłk Szczepan Głuszczak.

Podczas spotkania pod rozwagę wzięto również kwestie służby przygotowawczej jako formy przeszkolenia na potrzeby m.in. Narodowych Sił Rezerwowych czy służby zawodowej. W konferencji wzięli udział inspektorzy poszczególnych RSZ oraz dowódcy jednostek wojskowych podległych DGRSZ.

- Sprawa ta nie została jeszcze rozstrzygnięta. Przyszłoœć NSR-u zależy od tego, w jakim stopniu ta struktura jest zdolna do modernizacji, co dotychczas wydawało się nieosišgalne. Jeœli wprowadzenie zmian okaże się możliwe, dalej będziemy korzystać z tego rozwišzania - mówił minister ON Antoni Macierewicz w wywiadzie dla Polski Zbrojnej na poczštku stycznia 2016 roku.

Możliwe, że resort obrony wprowadzi zmiany w funkcjonowaniu NSR, które stałyby się w przyszłoœci częœciš obrony terytorialnej na wzór amerykańskiej Gwardii Narodowej. Warto przypomnieć, że 11 lutego w ministerstwie obrony narodowej odbyło się spotkanie dotyczšce współpracy Gwardii Narodowej stanu Illinois z MON.

O wizycie Amerykanów i możliwoœci przekazania przez nich sprzętu dla formowanej w Polsce Obrony Terytorialnej, wspominał minister Macierewicz w sobotę, podczas wizyty w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL