Nowa formuła NSR

aktualizacja: 29.02.2016, 23:21
Foto: Materiały prasowe DGRSZ

W trakcie konferencji o funkcjonowaniu i przyszłości Narodowych Sił Rezerwowych, zorganizowanej przez Inspektorat Wojsk Lądowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, proponowano m.in. zastąpienie dotychczasowej formuły Rezerwowymi Siłami Narodowymi.

REDAKCJA POLECA
11.03.2016
MON przedstawia koncepcję obrony terytorialnej
kariera
Millenialsi - czego oczekują od pracodawcy?

Miałyby one obejmować wszystkich, którzy odbyli służbę wojskową lub posiadają przeszkolenie wojskowe. Konferencja odbyła się 16 i 17 lutego w Warszawie.

- Dowódca generalny RSZ gen. broni dr Mirosław Różański przypomniał o początkach wprowadzania NSR, kiedy po pierwszej fali optymizmu wskazywano najważniejsze niedoskonałości tego systemu. Większość dowódców jednym głosem mówiło, że przyjęto wówczas błędne założenienia - relacjonował po zakończeniu konferencji, rzecznik prasowy DGRSZ ppłk Szczepan Głuszczak.

Podczas spotkania pod rozwagę wzięto również kwestie służby przygotowawczej jako formy przeszkolenia na potrzeby m.in. Narodowych Sił Rezerwowych czy służby zawodowej. W konferencji wzięli udział inspektorzy poszczególnych RSZ oraz dowódcy jednostek wojskowych podległych DGRSZ.

- Sprawa ta nie została jeszcze rozstrzygnięta. Przyszłość NSR-u zależy od tego, w jakim stopniu ta struktura jest zdolna do modernizacji, co dotychczas wydawało się nieosiągalne. Jeśli wprowadzenie zmian okaże się możliwe, dalej będziemy korzystać z tego rozwiązania - mówił minister ON Antoni Macierewicz w wywiadzie dla Polski Zbrojnej na początku stycznia 2016 roku.

Możliwe, że resort obrony wprowadzi zmiany w funkcjonowaniu NSR, które stałyby się w przyszłości częścią obrony terytorialnej na wzór amerykańskiej Gwardii Narodowej. Warto przypomnieć, że 11 lutego w ministerstwie obrony narodowej odbyło się spotkanie dotyczące współpracy Gwardii Narodowej stanu Illinois z MON.

O wizycie Amerykanów i możliwości przekazania przez nich sprzętu dla formowanej w Polsce Obrony Terytorialnej, wspominał minister Macierewicz w sobotę, podczas wizyty w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE