CBOS: Większość Polaków jest przeciwna przyjmowaniu uchodźców

aktualizacja: 18.02.2016, 16:22
Foto: AFP

57 procent Polaków jest przeciwnych przyjmowaniu uchodźców - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Tylko 4 procent uważa, że trzeba przyjąć do Polski ludzi uciekających przed wojną.

Jak wynika z badań sondażowni, maleje grupa Polaków, którzy akceptują udzielanie schronienia uchodźcom z krajów ogarniętych wojną. Jeszcze w maju 2015 roku takiego zdania było 2/3 ankietowanych, dziś - mniej niż 40 procent.

Według badań, bardziej przeciwni przyjmowaniu uchodźców są ludzie młodsi, do 44. roku życia. Sprzeciw wobec otwarcia granic dla uchodźców deklaruje niemal 60 procent badanych deklarujących poglądy prawicowe. Spośród osób o światopoglądzie centrowym tego zdania jest 52 procent. Niewiele mniej osób przeciwnych przyjmowaniu uchodźców związanych jest ze środowiskiem lewicowym - niechęć wobec przyjezdnych deklaruje w nim 43 procent.

Jak podkreślają autorzy badań, na stosunek do uchodźców nie wpływa "częstość praktyk religijnych".

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich, wspomaganych komputerowo, na reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski liczącej 1000 osób.

Komentarz dnia
Żródło: Polskie Radio

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE