Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kraj

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków Rafał Nadolny odwołany

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków Rafał Nadolny
Fotorzepa/Dariusz Gorajski
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków Rafał Nadolny został odwołany ze stanowiska. Sprzeciwiał się ustawieniu pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej na Krakowskim Przedmieœciu.

Rafał Nadolny pełnił funkcję Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków od 2011 roku.

Decyzję o jego zwolnieniu podjšł wojewoda Zdzisław Sipiera, w uzgodnieniu z Generalnym Konserwatorem Zabytków.

Jak informuje TOK FM, wojewoda podjšł decyzję wzišwszy pod uwagę dotychczasowš pracę konserwatora oraz opinie œrodowisk zwišzanych z ochronš zabytków.

Rafał Nadolny sprzeciwiał się idei powstania pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej na Krakowskim Przedmieœciu przed Pałacem Prezydenckim, za czym od chwili katastrofy opowiada się œrodowisko zwišzane z Prawem i Sprawiedliwoœciš. Według konserwatora Krakowskie Przedmieœcie stanowi zamkniętš i chronionš przestrzeń architektonicznš, w którš nie można ingerować.

Kilka dni temu minister kultury Piotr Gliński zapewnił w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej": Powtarzam, pomnik smoleński stanie przed Pałacem Prezydenckim.

W reakcji na stanowczš deklarację szefa MKiDN prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz stwierdziła na antenie TOK FM, że "na postawienie pomnika nie ma miejsca, a minister Gliński poniesie historycznš odpowiedzialnoœć".

ródło: TOK FM

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL