Kraj

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków Rafał Nadolny odwołany

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków Rafał Nadolny
Fotorzepa/Dariusz Gorajski
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków Rafał Nadolny został odwołany ze stanowiska. Sprzeciwiał się ustawieniu pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej na Krakowskim Przedmieściu.

Rafał Nadolny pełnił funkcję Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków od 2011 roku.

Decyzję o jego zwolnieniu podjął wojewoda Zdzisław Sipiera, w uzgodnieniu z Generalnym Konserwatorem Zabytków.

Jak informuje TOK FM, wojewoda podjął decyzję wziąwszy pod uwagę dotychczasową pracę konserwatora oraz opinie środowisk związanych z ochroną zabytków.

Rafał Nadolny sprzeciwiał się idei powstania pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej na Krakowskim Przedmieściu przed Pałacem Prezydenckim, za czym od chwili katastrofy opowiada się środowisko związane z Prawem i Sprawiedliwością. Według konserwatora Krakowskie Przedmieście stanowi zamkniętą i chronioną przestrzeń architektoniczną, w którą nie można ingerować.

Kilka dni temu minister kultury Piotr Gliński zapewnił w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej": Powtarzam, pomnik smoleński stanie przed Pałacem Prezydenckim.

W reakcji na stanowczą deklarację szefa MKiDN prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz stwierdziła na antenie TOK FM, że "na postawienie pomnika nie ma miejsca, a minister Gliński poniesie historyczną odpowiedzialność".

Źródło: TOK FM

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL