Francuska TV ARTE zrywa współpracę z TVP

aktualizacja: 29.01.2016, 23:00
Jacek Kurski

ARTE, francusko-niemiecki kanał telewizyjny promujący przede wszystkim programy kulturalne, zerwał współpracę z TVP. Powodem są zmiany, które rząd PiS wprowadził w mediach publicznych.

REDAKCJA POLECA

Telewizja ARTE funkcjonuje od 1992 roku. Misją tego kanału jest promocja telewizyjnych programów kulturalnych, ambitnego kina i reportaży ze świata nauki i kultury. Wszystkie te programy mają służyć promowaniu współpracy między narodami Europy i ich wzajemnego zrozumienia.

W liście skierowanym do prezesa Jacka Kurskiego stacja zastrzegła, że nie powstanie żadna nowa koprodukcja, dopóki ARTE nie przekona się, że w polskich mediach nadal obowiązuje niezależność, pluralizm w prezentowaniu poglądów i wolność przekonań.

"Głęboko żałujemy, że musimy podjąć taką decyzję, zwłaszcza że stosunki z Polską są dla naszej sieci szczególnie ważne" - napisali  Peter Boudgoust i Anne Durupty, odpowiednio: prezes i wiceprezes ARTE. Wyrazili jednocześnie nadzieję, że współpraca zostanie podjęta w najbliższych miesiącach.

Z Polską ARTE współpracuje od 2001 roku, właśnie przygotowywała się do poszerzenia swojej oferty o programy z polskimi napisami, obok programów z napisami angielskimi i hiszpańskimi.

W tym okresie już raz zdarzyło się, że ARTE zawiesiła współpracę z polskimi mediami publicznymi. Stało się to w marcu 2009 roku, gdy szefem TVP został Piotr Farfał, działacz Młodzieży Wszechpolskiej.

Jak tłumaczył wówczas Hans-Walter Schlie odpowiedzialny za rozwój ARTE, główny jej cel to wymiana kulturalna, więc powiązania polityczne Farfała i prezentowany przez niego antysemityzm są sprzeczne z wartościami wyznawanymi przez zespół tworzący ARTE.

 

Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

KOMENTARZ DNIA

POLECAMY

KOMENTARZE