Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kraj

Francuska TV ARTE zrywa współpracę z TVP

Jacek Kurski
Fotorzepa, Jerzy Dudek
ARTE, francusko-niemiecki kanał telewizyjny promujšcy przede wszystkim programy kulturalne, zerwał współpracę z TVP. Powodem sš zmiany, które rzšd PiS wprowadził w mediach publicznych.

Telewizja ARTE funkcjonuje od 1992 roku. Misjš tego kanału jest promocja telewizyjnych programów kulturalnych, ambitnego kina i reportaży ze œwiata nauki i kultury. Wszystkie te programy majš służyć promowaniu współpracy między narodami Europy i ich wzajemnego zrozumienia.

W liœcie skierowanym do prezesa Jacka Kurskiego stacja zastrzegła, że nie powstanie żadna nowa koprodukcja, dopóki ARTE nie przekona się, że w polskich mediach nadal obowišzuje niezależnoœć, pluralizm w prezentowaniu poglšdów i wolnoœć przekonań.

"Głęboko żałujemy, że musimy podjšć takš decyzję, zwłaszcza że stosunki z Polskš sš dla naszej sieci szczególnie ważne" - napisali  Peter Boudgoust i Anne Durupty, odpowiednio: prezes i wiceprezes ARTE. Wyrazili jednoczeœnie nadzieję, że współpraca zostanie podjęta w najbliższych miesišcach.

Z Polskš ARTE współpracuje od 2001 roku, właœnie przygotowywała się do poszerzenia swojej oferty o programy z polskimi napisami, obok programów z napisami angielskimi i hiszpańskimi.

W tym okresie już raz zdarzyło się, że ARTE zawiesiła współpracę z polskimi mediami publicznymi. Stało się to w marcu 2009 roku, gdy szefem TVP został Piotr Farfał, działacz Młodzieży Wszechpolskiej.

Jak tłumaczył wówczas Hans-Walter Schlie odpowiedzialny za rozwój ARTE, główny jej cel to wymiana kulturalna, więc powišzania polityczne Farfała i prezentowany przez niego antysemityzm sš sprzeczne z wartoœciami wyznawanymi przez zespół tworzšcy ARTE.

 

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL